12. ročník Memoriálu odstřelovače Vasilije Zajceva.

07.02.2022

V sobotu 5. února 2022 proběhla na střelnici Sportovně střeleckého klubu Poruba-Skalka 12. ročník střelecké soutěže odstřelovačů "Memoriál Vasilije Zajceva."

Dvanáctý ročník soutěže se nesl ve znamení 79. výročí porážky německých fašistických vojsk u Stalingradu, kde se odstřelovač Vasilij Grigorijevič Zajcev zapsal do historie jako jeden z nejúspěšnějších střelců. Zde Vasilij Zajcev se svou puškou Mosin - Nagant 1891/30, kterou mu osobně věnoval velitel pluku, naháněl hrůzu všem německým vojákům, jejich velitelům i odstřelovačům. V období od 10. listopadu do 17. prosince 1942 zastřelil 225 vojáků a důstojníků wehrmachtu, z toho 11 odstřelovačů. Během Velké vlastenecké války byl oceněn vyznamenáním - Hrdina Sovětského Svazu, Řád Lenina, Řád rudého praporu (dvakrát), Řád vlastenecké války 1. stupně.

Soutěž byla připravena ve spolupráci se Sportovně střeleckým klubem Poruba, Skalka, pod záštitou Honorárním konzulem RF v Ostravě Alešem Zedníkem, Klubu českého pohraničí, z. s. Václava Soukupa Ostrava a Společnosti Ludvíka Svobody. Soutěže se zúčastnilo 17 zdatných střelců.

Soutěž se pořádá pro velkorážní samonabíjecí pušky standardní ráže ozbrojených sil NATO nebo Ruské federace do 8mm. Soutěžilo se ve třech disciplínách - pevné figury s kruhy, kývající se figura velká a figura malá.

Nejlépe si v soutěži vedli - velkorážní odstřelovač:

1. Skotnica Filip
  2. Luzar Leo
  3. Čečotka Martin
  4. Zedník Aleš, Svěrák Dušan
  5. Gara Jan

Nejlepší odstřelovač KČP Václava Soukupa Ostrava

1. Gara Jan
  2. Grobelný Josef
  3. Nekvapil Ladislav

Poděkování patří všem, kteří se na logistickém a organizačním zabezpečení podíleli. Soutěž měla velmi vysokou úroveň, ale také velmi dobré dosažené výsledky.

Jan Gara KČP VS Ostrava