VEJVODA Petr

* 20.05.1998 – † 14.10.2014

Petr Vejvoda byl student, který ve škole bránil svou spolužačku, když ji nožem napadla psychicky nemocná žena. Napadená tak díky Vejvodově pomoci mohla z místa utéci, ale žena následně nožem zaútočila na Petra, jehož bodla do hrudníku a ten na místě svému zranění podlehl.

Petr se narodil 20. května 1998 v Havlíčkově Brodě a žil v Nížkově v rodiném domě, kde vyrůstal ještě se svoji prababičkou a pradědečkem. Zde začal svou školní docházku na místní škole, ale v osmi letech přešel do Žďáru nad Sázavou, kde jeho otec Kamil vykonával funkci předsedy Okresního výboru Komunistické strany Čech a Moravy.

V tomtéž městě pak Petr pokračoval na Střední škole obchodní a služeb SČMSD. Učil se zde oboru kuchař - číšník. Rád vařil a už od mala se pohyboval v kuchyni a sledoval pořady o vaření. Ve škole patřil mezi premianty.

Byl to veselý a obětavý mladík, dobrý kamarád, plný elánu a plánů do budoucna. Miloval sport - lyže, kolo, vodáctví, hrál fotbal a poslední rok se věnoval na plno parkuru, který ho bavil. Byl členem dobrovolných hasičů. Nebyl mu lhostejný osud ostatních.

Dne 14. října 2014 vnikla do školy tehdy šestadvacetiletá žena, trpící schizofrenií, která se u vstupu do šaten, jež se otevírají pomocí čipové karty, vmísila mezi studenty. V šatně pak zaútočila přinesenou replikou vojenského nože, majícím čepel o délce 21 centimetrů, na jednu ze studentek. Postižené spolužačce přispěchal na pomoc Petr, ale žena nožem napadla i jeho. Zbraň mu vrazila do hrudníku. Zneškodnění útočnice provedla jednotka střežící bezpečnost jaderné elektrárny Dukovany. Použila k tomu taser, jímž ženu omráčila. Za svůj čin útočnice před soud nešla, neboť odborný znalec shledal, že v době útoku nebyla příčetná.

Její běsnění však nepřežil teprve šestnáctiletý Petr, který svým životem zaplatil za to, že bránil spolužačku. Zapomenut však nikdy nebude. Prezident Miloš Zeman ho ocenil in memoriam státním vyznamenáním České republiky - medaili "Za hrdinství" za záchranu lidského života s nasazením života vlastního.

Když dojatý Petrův otec ve Vladislavském sále Pražského hradu 28. října 2015 přebíral vyznamenání, prezident se před ním hluboce uklonil a přítomní v sále ocenili Petrův čin bouřlivým potleskem ve stoje.

Za odvahu, statečnost, hrdinství a obětování vlastního života při záchraně spolužačky, proti útoku šílené ženy, udělilo Vedení Národní rady Petru Vejvodovi "Vlastenecký řád KČP", který za syna převzal jeho otec Kamil Vejvoda z rukou předsedy NR JUDr. Gustava Janáčka dne 30. 6. 2018 na X. Národním sněmu KČP ve Žďáru na Sázavou.

Do Síně slávy byl Petr Vejvoda uveden na návrh Okresní rady KČP Vysočina ve Žďáru nad Sázavou, po schválení Vedením NR KČP, dne 10. ledna 2017.

ČEST JEHO VĚČNÉ PAMÁTCE!
NEZAPOMENEME NA JEHO HRDINSKÝ ČIN!