PRACOVNÍ TÁBOR SMRTI A UTRPENÍ – LOMNICE

04.06.2024

Koncem léta 1941 přichází do tohoto pracovního lágru prvních 800 ruských vojenských zajatců.

Zajatci pracovali v kamenolomu a na výstavbě muničních skladů. Tyfus, TBc, svrab, totální podvýživa a těžká dřina v kamenolomu se staly důvodem pro hromadné umírání vězňů. Během jednoho měsíce v únoru 1942 například zemřelo 42 zajatců. Společný hrob, na kterém leží celkem 323 ruských chlapců vojáků je umístěn v katastru hřbitova Lomnice. Místo, kde tábor stál, připomíná pamětní kámen a 22. června 2019, byl slavnostně obnoven pomník (odstraněný po roku 1990) a nově vysvěcen pravoslavný kříž.

Dne 8. 5. 2024 se uskutečnilo shromáždění, kterého se zúčastnil Spolek staré Sovinecko, KČP Bruntál, zástupci Obce legionářské a zástupci Vojenského technického musea v Olomouci k uctění zemřelých. Po proslovech byly položeny kytice a rozsvíceny svíce.

Věra Pajková dokumentaristka, KČP Bruntál