Pietní zastavení v Benešově

06.05.2021

Dne 5. května 2021 uskutečnil SMEČ KČP malé pietní zastavení v Benešově v kolumbáriu hřbitova u místa posledního odpočinku kapelníka Hudby Pohraniční stráže plk. PS Rudolfa RYDVALA, který před 10 lety 2. května 2011 zemřel. Pietního zastavení se zúčastnila manželka a syn kapelníka, dirigent mjr. PS v. v. Ludvík Merta a člen orchestru nprap. PS v. v. Jan Klimovič. Akce se zúčastnili i 1. místopředseda NR KČP Jaroslav Hudec a plk. PS v. v. PhDr. Miloslav Adamec CSc., a členové OR KČP Benešov včele s předsedkyní JUDr. Evou Prchalovou. V úvodním projevu připomněl Miloš Zahradník nejen 70. výročí vzniku Pohraniční stráže, ale i 70. let od vzniku Hudby Pohraniční stráže. Hudba hrála všem generacím příslušníků PS, na vojenských přehlídkách, ale i na promenádních koncertech a plesech. Bylo připomenuto, že kapelník plk.PS v. v. Rudolf Rydval patřil mezi elitu českých vojenských kapelníků jako byli Julius Fučík, Karel Eška, Stanislav Horák, Vlastimil Kempe, Karel Bělohoubek a další. Na kapelníka zavzpomínal i dirigent hudby Ludvík Merta a s řadou vzpomínek jak služebních, tak i soukromích vystoupil i Miloslav Adamec. Rodina vysoce ocenila, že Klub českého pohraničí nezapomněl na kapelníka a připomněl si jeho památku.

Při pietním zastavení byla dodržována všechna bezpečnostní opatření nařízená vládou České republiky. Proto jsme se všichni shodli, že setkání příště uskutečníme i s posezením a besedou.

SMEČ Praha Miloš Zahradník