Pietní vzpomínka v Třešti 2023

09.05.2023

Konec druhé světové války byl v Třešti zvláště tragický. Padlo zde nebo nacisté popravili 58 mužů a chlapců, smrt zasáhla snad každou rodinu. Pietní vzpomínka je tradiční akce, která se koná každoročně na počest obětí nacistického teroru.

Pieta se konala na Vězeňském dvoře třešťské radnice u plastiky Obětí revoluce, symbolizující utrpení a odpor třešťských hrdinů na konci války v roce 1945. Zde proběh kulturní program s projevy a státní hymnou. Pietní vzpomínka je výrazem úcty k obětem i varováním před opakováním zla.

V projevech řečníci zdůrazněna nutnost schopnosti naslouchat a uvědomit si, že bez poučení se z historie se může stát i v dnešní době cokoliv. Vzpomínky se vytrácejí s odstupem času a to nás zavazuje zvláště vůči mladé generaci.

Vzpomínkového aktu a následné neformální besedy v Třešti se zúčastnili a mezi hosty byli Milan Krajča, místopředseda ÚV KSČM pro evropské záležitosti a občanský sektor, Petra Prokšanová, předsedkyně Komise mládeže ÚV KSČM a František Kovář zástupce Národní rady Klubu českého pohraničí.

Autor: Miroslav Kříž, KR KČP Vysočina
Foto: František Kovář

Fotogalerie: