Kapitola 1. "Růže pro strážmistra"

02.09.2022

21. srpna 1947 jednotky čs. armády a bezpečnosti pokračují v soustředěném útoku v Malé Fatře proti bandám banderovců. Probíhají těžké boje. Jedním z mrtvých je i strážmistr SNB Miroslav Klicpera. Bojoval do posledního dechu. President republiky ho posmrtně povýšil do hodnosti štábního strážmistra SNB a udělil mu in memoriam Československý válečný kříž 1939. Byl pohřben s vojenskými poctami v Lysé nad Labem.

20. srpna 2022 skupinka členů PR KČP provedla pietní zastavení u bývalého hrobu štb. stržm. SNB Miroslava Klicpery a položila na hrob rudou růži, pro strážmistra. Připomněla si bojové střetnutí mladých příslušníků SNB Pohotovostního pluku 9600 Slovensko s banderovskými sotňami, které se snažily přejít přes území našeho státu na západ. Plk. PS v. v. Miloslav Adamec připomněl osobu M. Klicpery a účastníci se dohodli, že se pokusí kontaktovat majitele hrobového místa a pohovořit s ním o životním příběhu Miroslava Klicpery.

Cestou do Rovenska pod Troskami se členové PR KČP ještě zastavili na hřbitově v Předměřicích nad Jizerou. Zde bylo cílem najít místo posledního odpočinku stržm. SNB Jaroslava Eberta , který tragicky zahynul při dopravní nehodě spolu s dalšími třemi strážmistry SNB. Příčinou byl špatný technický stav nákladního automobilu. Při vyhlášení ostrého nočního bojového poplachu a odjezdu do postavení, kde měli za úkol zasáhnout proti postupující banderovské sotni havarovali u obce Kolyňa, automobilu selhaly brzdy.

Členové PR KČP prošli celý hřbitov, ale místo stržm. Eberta nenašli. Bude nutné se o pomoc obrátit na matriku zdejšího místního úřadu. Společně se zastavili u hrobu dvou rudoarmějců a potom pokračovali do Rovenska pod Troskami, kde se uskutečnilo pietní zastavení u hrobu štb. stržm. SNB Ladislava Patočky.

Miloš Zahradník místopředseda PR KČP, SMEČ KČP

Fotogalerie: