Dnes se loučíme se Standou Vodsloněm

24.06.2026

Dnes (úterý 23.06. 2026) je den, který se mi píše velmi těžko. Den posledního rozloučení s člověkem, kterého jsem měl hluboko ve svém srdci. Stanislav Vodsloň nebyl jen účastníkem boje proti nacismu, vlastencem a dlouholetým členem levicového hnutí. Byl především člověkem, který v sobě nesl zkušenosti celého jednoho století a dokázal je předávat s pokorou, lidskostí a klidem.

Když odchází člověk jako Standa, neodchází pouze jeden lidský život. Odchází kus paměti našeho národa. Odchází svědek událostí, o kterých dnes často čteme už jen v knihách. Přesto věřím, že to nejdůležitější neodešlo. Jeho odkaz, jeho hodnoty, jeho víra ve spravedlnost, vlastenectví a solidaritu zůstávají mezi námi.

Dnes stojím v hlubokém zármutku. Bolí mne vědomí, že už neuslyším jeho hlas, neuvidím jeho úsměv ani moudré vyprávění o době, kterou prožil. Přesto cítím také vděčnost. Vděčnost za každou chvíli, kdy jsem měl možnost být v jeho blízkosti, naslouchat mu a učit se od něj.

Standa nám svým životem ukázal, že skutečná síla nemusí být hlasitá. Může být tichá, vytrvalá a pevná. Může spočívat v celoživotní věrnosti hodnotám, kterým člověk věří, i v ochotě pomáhat druhým bez očekávání odměny.

Dnes se loučíme s jeho tělem. Jeho duch však zůstává mezi námi. V našich vzpomínkách, v příbězích, které vyprávěl, i v práci, kterou po sobě zanechal. Dokud budeme jeho jméno vyslovovat s úctou a připomínat si jeho život, nebude nikdy zapomenut.

Čest jeho památce.

V hlubokém zármutku a s úctou
Bc. Pavel Slouka
člen KSČM Jindřichův Hradec, předseda ZSk ČSBS Táborsko, místopředseda KČP Jindřichův Hradec.

Share