UCTĚNÍ PAMÁTKY STRÁŽMISTRA SNB JOSEFA PEKAŘE U PŘÍLEŽITOSTI DNE POHRANIČNÍ STRÁŽE

21.07.2025

Klub českého pohraničí Táborsko, Dr. Edvarda Beneše, u příležitosti 74. výročí vzniku Pohraniční stráže, v sobotu 12. července 2025 od 14 hodin, uctil památku strážmistra SNB Josefa Pekaře, rodáka z Radenína na Táborsku.

Vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám, silnému dešti, rozhodl předseda klubu omezit čas projevů s tím, že podstatné bude uveřejněno na web stránkách KČP a následně v klubovém zpravadaji Hraničář. Úvodem byly položeny kytice členů KČP se stuhami a zapáleny svíčky. Poté účastníci vyslechli zkrácený projev přítele Ing. Zdeňka Trippé, předsedy klubu. Cituji: "Sešli jsme se na místě odpočinku strážmistra SNB Josefa Pekaře, místního rodáka, který položil život za naši vlast v těžké době roku 1949, necelé čtyři roky po osvobození Československa zpod německé okupace. Bezpečnostní a politická situace v československém pohraničí byla v té době nestabilní, teprve nedávno byly na území Československa poraženy jednotky banderovců, které se snažily dostat do americké okupační zóny v Německu, aby unikly spravedlnosti. Orgány lidově demokratické moci se teprve utvářely a taktéž se postupně formovaly nové bezpečnostní orgány poválečně ČSR. Vzniklý SNB byl postupně doplňován novými, hlavně mladými příslušníky. Narůstal také odpor domácích nepřátel nového, lidově demokratického zřízení. Bylo připomenuto, že někteří členové klubu byli nedávno účastni na pietním aktu ve městě Tábor, kdy byla odhalována pamětní deska strážmistra četnictva Jana Jiráska na Palackého ulici, na bývalém objektu okresního úřadu, kde byl služebně zařazen a kde byl zatčen pro odbojovou činnost za protektorátu. Nakonec byl Němci popraven v koncentračním táboře. Mezi smrtí obou strážmistrů uplynula poměrně krátká doba necelých šesti let, a na jednoho je ze strany dnešních úřadů pamatováno, a na druhého ne. My jsme však na Josefa Pekaře nezapomněli.

K tragickému úmrtí strážmistra SNB Josefa Pekaře při službě vlasti máme k dispozici podrobnou vyšetřující zprávu z archivu MV ČR.

Dne 11. března 1949 mezi 19-19:45 hod. byla napadena střelbou 4 neznámými muži, hlídka SNB útvaru České Žleby, strážm. Josef Pekař a respicient FS (zaměstnanec FS) Miloslav Mutinský, v neobydleném domku čp. 71 v osadě Kamenná Hlava (Steinkopf), obec České Žleby, okres Prachatice. Strážm. Josef Pekař, nar. 30.1.1925 byl zasažen 3 výstřely a na místě mrtev, resp. FS Miloslav Mutinský byl smrtelně postřelen 3 výstřely z pistole, převezen do nemocnice v Prachaticích, kde dne 16.3 1949 ve 20:00 hod., těžkému zranění podlehl. V té době se ještě neznaly podrobnosti o jakou skupinu nepřátel státu tenkrát šlo. Dnes víme, a je to také zčásti zaznamenáno na pamětní desce v prostoru tragické události, že příslušníci Sboru národní bezpečnosti Miloslav Mutinský (1914–1949), bývalý příslušník Finanční stráže, a Josef Pekař (1925–1949) sledovali 11.3. 1949 na upozornění místních obyvatel skupinu osob, která se chystala překročit hranice. Tu tvořili Jiří Balko, Jaroslav Gajdoš, Karel Hlavička a Zdeněk Matoušek, které justiční orgány vyšetřovaly v souvislosti s tzv. akcí Praha–Žatec [viz Žatec. Pamětní deska členům ilegální skupiny Praha-Žatec]. Hlídka vystopovala skupinu v opuštěném stavení, kde měla v úmyslu ji zajistit. V nastalé přestřelce byli oba postřeleni Jaroslavem Gajdošem (1921–2005), nadporučíkem v záloze (za války byl příslušníkem 1. československého armádního sboru v Sovětském svazu). Josef Pekař byl mrtev na místě, Miloslav Mutinský zemřel v nemocnici v Prachaticích. Skupině uprchlíků se podařilo přejít hranici, Jaroslav Gajdoš byl v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti.

Pamětní deska připomínající smutnou událost se nachází při turistické cestě z Českých Žlebů na osadu Mlaka, poblíž obce Stožec, v okrese Prachatice kolem 2 km od státní hranice s Německem.

Na desce je napsáno: ZASTŘELENI PŘI OCHRANĚ STÁTNÍCH HRANIC ČSR / PEKAŘ JOSEF / STRÁŽMISTR SNB *30. 1. 1925 †11. 3. 1949 / MUTINSKÝ MILOSLAV / RESPICIENT FIN. STRÁŽE *10. 2. 1914 †16. 3. 1949 / ČEST JEJICH PAMÁTCE /

Strážm. Josef Pekař byl pohřben dne 16.3 1949 o 14:00 hod. v Radeníně, okres Tábor a resp. FS Mutinský dne 19.3 1949 o 15:00 hod. v Husinci, okres Prachatice. Oba pohřby byly konány s vojenskými poctami – konduktem v síle jedné čety samopalníků, čestné stráže a nosičů věnců, jakož i deputace z řad příslušníků SNB. V obou případech při smutečním aktu účinkovala hudba SNB útvaru 9600. Se zesnulými se rozloučil jménem SNB velitel SNB útvaru 9600 pplk. Kovář. Strážm. Josef Pekař byl svobodný, resp. FS Miloslav Mutinský zanechal nezaopatřenou manželku a dvě nedospělé děti. Na závěr projevu předseda klubu sdělil přítomným:

Čest památce obou příslušníků SNB, obětí služby pro vlast.

Nikdo nebude zapomenut a nic nebude zapomenuto.

Klub českého pohraničí se klaní památce padlého při výkonu služby na státní hranici,

strážmistra SNB Josefa Pekaře.

Následně promluvil za omluveného přítele Mgr. Marka Adama, vedoucího sekce Strážců míru KČP Táborsko, přítel Ing. Dušan Horčík z Tábora. Vzhledem k dešti přednesl pouze závěr z připraveného projevu Marka Adama. Celý projev je uveřejněn na konci článku.

Na závěr pietního aktu byla pořízena společná fotografie promoklých účastníků pietního aktu. Celý pietní akt byl zaznamenán na video přítelkyní Světlanou Šatnou, členkou klubu z Tábora a je k dispozici na YouTube.

Autor: Ing. Zdeněk Trippé

Foto: Pavel Slouka a video Světlana Šatná

KČP Táborsko, Dr. Edvarda Beneše

Kdo bojoval srdcem pro vlast, nemůže být nikdy zapomenut…

Čest památce strážmistra Josefa Pekaře z Radenína!

Projdeme-li se v jihočeském Radeníně, půvabné vísce na Táborsku, po místním hřbitově, dovedou nás naše kroky ke hrobu mladíka, který zemřel, ač by mohl jinak ještě dlouho žít.

Památka strážmistra Josefa Pekaře nás zavazuje k tomu, abychom si, my všichni, i dnes vážně uvědomovali, že zatímco spíme klidným spánkem v bezpečí, klidu a míru, někteří lidé byli a jsou doslovnými "strážci míru", riskující a nasazující svůj vlastní život pro to, abychom my i naše děti mohli klidně a mírově večer usínat a ráno se znovu v míru a pokoji probouzet.

Už z toho důvodu musí naše paměť a především historická paměť našeho národa zůstat spravedlivá. Stalo se dnes zvláštní a nepochopitelnou zvyklostí, že dochází k převracení dějinného pohledu na otázky míru a války, na roli dobra a zla.

Jde dnes doslova o tzv. morální zemětřesení. Signifikantním rysem přítomné doby je, že z vrahů a zločinců se dělají hrdinové, a naopak, z hrdinů a statečných lidí současný reakční režim vytváří konstrukty v tom smyslu, že jde o zločince mající krev na rukou. Doufejme ve změnu a učiňme sami mnohé pro to, aby tato soudobá zvrácenost pominula. Věřím, že toto převrácení hodnot je pouze dočasné. A že budoucnost přinese nápravu!

Samotné jméno Josefa Pekaře pro mě až do předloňského roku bylo neznámé. Tvořilo součást neznámé masy obránců naší vlasti a jejích mírových hodnot. Neznámí hrdinové, bez nichž by však nebyl zajištěn mír. Nezapomínejme na žádného z nich! Před dvěma lety jsem díky Klubu českého pohraničí Táborsko, čestného jména Dr. Edvarda Beneše, připoutal ke svému srdci a ke své paměti tento individuální lidský osud – příběh mladého člověka, jehož srdce bilo pro vlast a dotlouklo právě při obraně milované rodné země.

Vždy je třeba se ptát, zda oběť vyhaslého života mladého člověka, který měl vše před sebou, byla, je a bude důstojně a se zaslouženou úctou připomínána a uchovávána ve vděčné památce. Individuální lidská paměť má jednu specifickou vlastnost. Funguje nejsilněji tam, kde je spjata s citovým vzrušením. Naproti tomu kolektivní paměť se opírá o sílu kulturních tradic a symbolů.

Mějme prosím na paměti, že v osobě strážmistra Pekaře vyhasl nadějný mladý lidský život. Že tento život pohasl za práci pro vlast, v níž žijeme a v níž si přejeme klid a mír pro naše rodiny. Že čin strážmistra Pekaře, střežit hranice a chránit mír, byl ušlechtilý, smysluplný a ctihodný.

Kdo bojoval srdcem pro vlast, nemůže být nikdy zapomenut…

Čest památce strážmistra Josefa Pekaře z Radenína!

V Radeníně 12. 7. 2025

S úctou a vděčností

Autor: Mgr. Marek ADAM

vedoucí Sekce strážců míru KČP

Klub českého pohraničí Táborsko, Dr. Edvarda Beneše

Fotogalerie: