Vítejte v Teplicích ...

Město je od nejstarších dob spojováno s léčivými prameny a lázeňstvím, leží mezi Krušnými horami a Českým středohořím. Blahodárnost jejich léčivých vod poznali již staří Římané. Pro magickou sílu svých léčivých pramenů a čilý společenský ruch bylo město již dříve nazýváno „malou Paříží“ či „salonem Evropy“, léčili se zde samé významné osobnosti. Z nejznámějších to jsou Johann Wolfgang Goethe, Ludwig van Beethoven, Robert Schumann a řada dalších významných osobností kulturního světa. Zpravidla bydleli tyto osobnosti v Lázeňské uličce, která je na obrázku. V dnešní době se k této pověsti opět navrací, především špičkovými lázeňskými službami a rozvojem města. Lázně Teplice jsou zaměřené na léčbu pohybového a nervového ústrojí. Můžeme zde jmenovat lázeňské domy, jednak velký areál Beethoven, Císařské lázně, Kamenné lázně, Vojenské lázně a v neposlední řadě Nové lázně, které slouží k léčbě dětí postižených dětskou obrnou a dalšími pohybovými a nervovými potížemi. Lázeňské domy jsou umístěny v parcích a poskytují pacientům a návštěvníkům lázní krásné prostředí.

V Teplicích sídlí Severočeská filharmonie, jejíž počátky sahají až do roku 1831. V současné době je sídlem Severočeské filharmonie Dům kultury, který zahájil provoz v roce 1982. Je to moderní budova, koncertní sál má vynikající akustiku.

Rovněž Krušnohorské divadlo má dlouholetou tradici. Staré divadlo bylo postaveno v 18. stol. Nové vzniklo v roce 1921.

Lázeňská ulička před sto lety a její současná podoba – Lázeňský dům Pravřídlo

Teplice nabízejí zajímavou architekturu empírových i secesních staveb a množství přírodních i historických pozoruhodností.

Za zmínku stojí Morový sloup z roku 1718 od Matyáše B. Brauna na Zámeckém náměstí. Město se může pochlubit moderní botanickou zahradou a hvězdárnou.

K okresu Teplice patří města: Bílina, Dubí, Duchcov, Hrob, Krupka Osek.

Teplice – město průmyslu

Výhodná poloha na silničním spojení, železnice, kvalitní infrastruktura a řemeslné tradice dělají z Teplic město s bohatou průmyslovou tradicí. Známý je průmysl sklářský, textilní a výroba porcelánu. Těžba hnědého uhlí v povrchových lomech patřila po dlouhá léta rovněž k prioritám našeho okresu. V současné době je těžba již zastavena – ložiska jsou vyčerpána.

Mühligova sklárna dnes a v roce 1890

Výroba plochého skla v současnosti

Sklářský průmysl má v Teplicích - Řetenicích hluboké kořeny. V druhé polovině 19. stol. bylo v okolí Teplic 29 skláren.

V roce 1890 postavil Max Mühlig v Řetenicích sklárnu na ruční výrobu plochého okenního skla. Pojmenoval huť po své manželce Marii. Technologie se vyvíjela. Od roku 1969 přechází sklárna na anglický systém plaveného skla Float. V současné době se podnik rozšiřuje, dodává ploché sklo do celé Evropy. Majitelé se mnohokrát změnili. V posledních letech to jsou zahraniční majitelé. Nyní to je AGC Flat Glass Czecha.s. Mimo této sklárny jsou ještě v nejbližším okolí sklárny na výrobu stavebního a obalového a taženého skla.

Keramický průmysl vyrábí světoznámý „cibulák“ – porcelán s charakteristickým modrým vzorem.