Vítejte v Olomouci ...

Olomouc (rod ženský, v místním úzu i mužský, hanácky Olomóc nebo Holomóc, německy Olmütz, polsky Ołomuniec,latinsky Eburum nebo Olomucium) je statutární a univerzitní město v České republice, centrum Olomouckého kraje,metropole Hané a historická metropole celé Moravy.Ve městě o rozloze 10 336 ha žije zhruba 100 tisíc obyvatel, jedná se o šesté největší město České republiky podle počtu obyvatel. Užší aglomerace Olomouce dosahuje 110 tisíc obyvatel, velký územní celek olomoucké aglomerace má 480 tisíc obyvatel. Olomouc byla ve středověku centrem Moravy, do třicetileté války druhé největší město po Praze a největší na Moravě.

Dnes je sídlem arcibiskupství a metropolity moravské církevní  provincie,  je i centrem pravoslavné církve na Moravě. V oblasti soudní moci je významnou institucí  Vrchní  soud v Olomouci a význam Olomouce jako vzdělanostního centra podtrhuje Univerzita Palackého, nejstarší na Moravě a druhá nejstarší v Česku, Vědecká knihovna nebo Slovanské gymnázium, nejstarší nepřetržitě fungující střední škola na Moravě s českým vyučovacím jazykem (od roku 1867).Olomouc je známá svými historickými památkami, její historické jádro je městskou památkovou rezervací, která je popražské druhá nejvýznamnější v Česku. Olomouc byla v minulosti významným obraným centrem, sídlem silné vojenské posádky, v polovině 18. století bylo město přebudované na mocnou pevnost. V následujících letech bylo vybudováno mnoho kasáren, cvičišť, skladišť a dalších objektů, které využívala armáda i po zrušení pevnosti v roce 1884, po dobu československé republiky (kdy vzniklo též významné letiště v Neředíně), i po druhé světové válce. Od roku 1968 byla v Olomouci i velice početná  posádka Sovětské armády.

V současnosti v Olomouci sídlí Velitelství společných sil armády České republiky, velitelství pozemních vojsk, město je tedy stále hlavním centrem obrany státu.Pro svou atmosféru je Olomouc vyhledávaným střediskem mezinárodních konferencí a festivalů. Více než čtyřicetiletou tradici má Academia film Olomouc (AFO), mezinárodní festival dokumentárních filmů a videoprogramů. Dále pak Flora Olomouc, mezinárodní výstava zaměřená na zahradnictví a pěstování rostlin s každoroční návštěvností okolo 80 000 návštěvníků. Oblíbený je také Podzimní festival duchovní hudby či Mezinárodní varhanní festival. Své fanoušky si již našly také mladší akce – květnový Beerfest i srpnový Flamenco festival.

 

Okresní organizace KČP Olomouc.

Život příslušníků pohraniční stráže našel odezvu v literatuře i filmu. To je spojeno se jménem Rudolfa Kalčíka a nestárnoucího filmu Král Šumavy i novějšího zpracování knihy V ruce samopal od V. Janečka a a R. Kalčíka ve filmové podobě Drsná planina. O životě pohraničníků a dění na hranici píší i další. Zájem o tuto problematiku neutuchá, svědčí o tom dvě rozebraná vydání Kroniky ochrany československých hranic (2004) i publikace Stalo se na hranicích (2005). Nekončí ovšem pomlouvačné lhaní a kriminalizování Pohraniční stráže a pohraničníků ze strany současných demokratů.

Rok 1989 znamenal majetkový převrat a ukončení dosavadního rozvoje společnosti. Přinesl řadu nových, pro značnou část obyvatelstva Československa, negativních důsledků.

Rozpad státu, rozklad, rozprodej a privatizace národního hospodářství, tlak ze strany bývalých občanů republiky německé národnosti i kolaborace mnohých současných činitelů vedl k tomu, že-jak v ostatních částech republiky, tak i v Olomouckém kraji vznikly Kluby českého pohraničí.

V Olomouci působí Oblastní rada KČP Olomouc, členové se setkávají pravidelně každou první středu v měsíci, při své činnosti se řídí Stanovami Klubu českého pohraničí a  Programovým prohlášením Klubu českého pohraničí.

Hlavní důraz klade OR KČP Olomouc na osvětovou činnost, která spočívá v pravdivém výkladu česko-německých vztahů, odmítání falšování a lživého výkladu českých i evropských dějin, na obraně proti snaze kriminalizovat období socializmu. Usiluje o reálné chápání jevů současnosti a obraně proti záporným jevům.  Ukazujeme na nebezpečí násilné germanizace jejímiž nositeli jsou revanšistické krajanské spolky se svými představiteli Stoiberem a Poseltem. Dáváme si za úkol bojovat proti vznášeným majetkovým nárokům, které jsou v rozporu s usnesením velmocí, dojednané na Postupimské konferenci. Je nám cizí rozdmychávání nacionalistických třenic. Naší snahou je podpořit mírové soužití s německým národem, ale na rovných základech. Historický vývoj mezi našimi státy v minulosti nás nutí k bělostí a činnost krajanských spolků (Landsmanšaft) nás k tomu opravňuje.

Přitom spolupracujeme  se sympatizujícími občany a občanskými sdruženími.

Fotogalerie: Olomouc

1 | 2 | 3 | 4 >>

Olomouc - aktuality

Dopis panu Hermanovi

19.05.2016 19:50
Pane Hermane, záměrně Vás neoslovujeme „vážený“, nedovoluje nám to pocit, který vzbuzujete svým jednáním. Jsme členové vlastenecké organizace antifašistů VSA ČR  a Klubu českého pohraničí  a v našich řadách jsou i ti, kteří po mnichovské zradě  museli s rodinami opustit...

Den vítězství a KČP v Olomouci

10.05.2016 08:33
Nedovedeme si ani představit, že bychom náš státní svátek 8. května, neslavili jinak, než účastí našich členů olomouckého KČP s našim klubovým prapore v ruce. Každoročně se v Olomouci vzpomíná na třech místech spojených s osvobozením města, a to na hřbitově...

Členové KČP Olomouc vzdali čest padlým vojákům Rudé armády

08.05.2016 10:09
Členové KČP Olomouc 7.5.2016 vzdali čest padlým vojákům Rudé armády v obci Skalka, kde se před 71. lety odehrála na samotném konci 2. světové války tanková bitva.   Ve sváteční sobotu 7.5.2016 se 10 našich členů- i s praporem- vypravilo do obce Skalka, která je 8 km jižně od...

Připomínky zničených obcí a tragických osudů

05.05.2016 08:04
Zákřov, Javoříčko, Český Malín: připomínky zničených obcí a tragických osudů. V těchto dnech znovu nadchází čas připomenout si oběti jednoho z nejtragičtějších válečných konfliktů v dějinách, 2. světové války. Jejich památku uctil KČP Olomouc na Olomoucku mimo jiné i na Zákřově a v...

Vlastenci uctili památku nacistických obětí v Prlově.

01.05.2016 15:34
V tomto roce, před několika dny ,se 23. dubna 2016 uskutečnilo tradiční pietní slavnostní setkání v Prlově na Valašsku. Od tragické události na samém konci druhé světové války v roce 1945 uplynulo přesně na den 71 roků.  Lidé si připomněli smutné výročí tragické události, kdy obětmi...
<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>