Vítejte v Olomouci ...

Olomouc (rod ženský, v místním úzu i mužský, hanácky Olomóc nebo Holomóc, německy Olmütz, polsky Ołomuniec,latinsky Eburum nebo Olomucium) je statutární a univerzitní město v České republice, centrum Olomouckého kraje,metropole Hané a historická metropole celé Moravy.Ve městě o rozloze 10 336 ha žije zhruba 100 tisíc obyvatel, jedná se o šesté největší město České republiky podle počtu obyvatel. Užší aglomerace Olomouce dosahuje 110 tisíc obyvatel, velký územní celek olomoucké aglomerace má 480 tisíc obyvatel. Olomouc byla ve středověku centrem Moravy, do třicetileté války druhé největší město po Praze a největší na Moravě.

Dnes je sídlem arcibiskupství a metropolity moravské církevní  provincie,  je i centrem pravoslavné církve na Moravě. V oblasti soudní moci je významnou institucí  Vrchní  soud v Olomouci a význam Olomouce jako vzdělanostního centra podtrhuje Univerzita Palackého, nejstarší na Moravě a druhá nejstarší v Česku, Vědecká knihovna nebo Slovanské gymnázium, nejstarší nepřetržitě fungující střední škola na Moravě s českým vyučovacím jazykem (od roku 1867).Olomouc je známá svými historickými památkami, její historické jádro je městskou památkovou rezervací, která je popražské druhá nejvýznamnější v Česku. Olomouc byla v minulosti významným obraným centrem, sídlem silné vojenské posádky, v polovině 18. století bylo město přebudované na mocnou pevnost. V následujících letech bylo vybudováno mnoho kasáren, cvičišť, skladišť a dalších objektů, které využívala armáda i po zrušení pevnosti v roce 1884, po dobu československé republiky (kdy vzniklo též významné letiště v Neředíně), i po druhé světové válce. Od roku 1968 byla v Olomouci i velice početná  posádka Sovětské armády.

V současnosti v Olomouci sídlí Velitelství společných sil armády České republiky, velitelství pozemních vojsk, město je tedy stále hlavním centrem obrany státu.Pro svou atmosféru je Olomouc vyhledávaným střediskem mezinárodních konferencí a festivalů. Více než čtyřicetiletou tradici má Academia film Olomouc (AFO), mezinárodní festival dokumentárních filmů a videoprogramů. Dále pak Flora Olomouc, mezinárodní výstava zaměřená na zahradnictví a pěstování rostlin s každoroční návštěvností okolo 80 000 návštěvníků. Oblíbený je také Podzimní festival duchovní hudby či Mezinárodní varhanní festival. Své fanoušky si již našly také mladší akce – květnový Beerfest i srpnový Flamenco festival.

 

Okresní organizace KČP Olomouc.

Život příslušníků pohraniční stráže našel odezvu v literatuře i filmu. To je spojeno se jménem Rudolfa Kalčíka a nestárnoucího filmu Král Šumavy i novějšího zpracování knihy V ruce samopal od V. Janečka a a R. Kalčíka ve filmové podobě Drsná planina. O životě pohraničníků a dění na hranici píší i další. Zájem o tuto problematiku neutuchá, svědčí o tom dvě rozebraná vydání Kroniky ochrany československých hranic (2004) i publikace Stalo se na hranicích (2005). Nekončí ovšem pomlouvačné lhaní a kriminalizování Pohraniční stráže a pohraničníků ze strany současných demokratů.

Rok 1989 znamenal majetkový převrat a ukončení dosavadního rozvoje společnosti. Přinesl řadu nových, pro značnou část obyvatelstva Československa, negativních důsledků.

Rozpad státu, rozklad, rozprodej a privatizace národního hospodářství, tlak ze strany bývalých občanů republiky německé národnosti i kolaborace mnohých současných činitelů vedl k tomu, že-jak v ostatních částech republiky, tak i v Olomouckém kraji vznikly Kluby českého pohraničí.

V Olomouci působí Oblastní rada KČP Olomouc, členové se setkávají pravidelně každou první středu v měsíci, při své činnosti se řídí Stanovami Klubu českého pohraničí a  Programovým prohlášením Klubu českého pohraničí.

Hlavní důraz klade OR KČP Olomouc na osvětovou činnost, která spočívá v pravdivém výkladu česko-německých vztahů, odmítání falšování a lživého výkladu českých i evropských dějin, na obraně proti snaze kriminalizovat období socializmu. Usiluje o reálné chápání jevů současnosti a obraně proti záporným jevům.  Ukazujeme na nebezpečí násilné germanizace jejímiž nositeli jsou revanšistické krajanské spolky se svými představiteli Stoiberem a Poseltem. Dáváme si za úkol bojovat proti vznášeným majetkovým nárokům, které jsou v rozporu s usnesením velmocí, dojednané na Postupimské konferenci. Je nám cizí rozdmychávání nacionalistických třenic. Naší snahou je podpořit mírové soužití s německým národem, ale na rovných základech. Historický vývoj mezi našimi státy v minulosti nás nutí k bělostí a činnost krajanských spolků (Landsmanšaft) nás k tomu opravňuje.

Přitom spolupracujeme  se sympatizujícími občany a občanskými sdruženími.

Fotogalerie: Olomouc

1 | 2 | 3 | 4 >>

Olomouc - aktuality

Setkání tří krajských rad v Olomouci

24.10.2018 20:56
V olomouckém Klubu pro seniory se 20. října 2018 konalo již tradiční setkání tří krajských rad Klubu českého pohraničí. V hojném počtu se zde sešli jak domácí zástupci z Olomouce, tak hosté z moravskoslezské a zlínské rady. Po rozvinutí krajských praporů konečně předseda krajské rady...

Poznali jsme místo další zrůdné krutosti nacistů

14.05.2018 21:08
V rámci vyhledávání pamětních míst spojených s hrůzami zejména II.světové války, kde by byla možnost vysadit naši „Slovanskou lípu“, jsme se dozvěděli na internetě o obci Dětřichov u Moravské Třebové. Na základě telefonického dohovoru přítelkyně Hemerkové, která je předsedkyně OO VSA...

Shromáždění členů Okresní organizace KČP Olomouc

10.02.2018 15:44
Shromáždění členů Okresní organizace  KČP Olomouc Ve středu 7.února 2018 se v Olomouci sešli členové Okresní organizace KČP na Shromáždění členů, které se uskutečnilo po čtyřech letech. Hostem byl náš přítel ze vsetínské KČP Zdeněk Vejpustek a předseda VSA Prostějov dr.Liška Josef....

Společné předvánoční „posezení“ členů, hostů a příznivců KČP a VSA

21.01.2018 21:21
Ano, jako již každoročně  jsme se společně s přáteli setkali v předvečer vánočního přejídání v Olomouci v našem klubu v Olomouci. Přítomni byli -mimo členů naší základní organizace KČP i VSA-přátelé z Ostravy, z Prostějova i Litovle. Opět jsme měli živou...

V Olomouci byl slavnostně odhalen zrekonstruovaný památník Rudé armády.

16.11.2017 13:54
V sobotu 11.11.2017 v Olomouci  u památníku Osvobození Rudou armádou na okraji Čechových sadů uctili zástupci statutárního města Olomouce, Olomouckého kraje, zástupci Armády České republiky a hosté z velvyslanectví Ruské federace , zástupci politických stran a spolkú-Den válečných...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>