Vítejte v Horní Plané ...

Historie obce:

První písemná zmínka je z roku 1332. Původně majetek kláštera Zlatá Koruna, na městečko povýšena v roce 1349. Za husitských válek se dostala podobně jako jiné klášterní poddanské vesnice k panství Český Krumlov a zůstala u něho až do zrušení poddanství.

Památkové objekty v obci:

  • Rodný dům Adalberta Stiftera (č.p. 21) - na domě po stranách vchodu dvě pamětní desky. Uvnitř je upraven jako muzeum - památník na spisovatele (pobočka Okresního vlastivědného muzea v Českém Krumlově).

  • Dobrá Voda - Kaple Panny Marie Bolestné - postavena v pozdně barokním slohu v letech 1777 - 1779.

  • Kostel svaté Markéty - první zmínka z roku 1374. Původně gotická stavba z druhé poloviny 13. století, přestavěn v letech 1694 - 1696 a roku 1708. Na kůru raně renesanční malby z doby kolem roku 1520. 

Příroda:

Město leží na břehu lipenské přehrady, v blízkosti leží Olšina - nejvýše položený rybník v Čechách, okolím vede naučná stezka Adalberta Stiftera.

Zajímavosti a osobnosti:

23. října 1805 se v Horní Plané narodil spisovatel, básník a malíř Šumavy Adalbert Stifter. V lesoparku nad Horní Planou je Stifterova bronzová socha , na kostele náhrobní epitaf jeho matky. Ve skalní stěně Plešného jezera byl básníku Šumavy postaven žulový obelisk.

I v tomto městečku na břehu Lipenského jezera pracuje Místní klub českého pohraničí. Občanské sdružení vzniklo již v počátku tisíciletí, jako nedílná součást Oblastní rady KČP o.s. LIPENSKO. Oblastní sdruženi se však rozpadlo a dnes pracuje pouze MK KČP o.s. Horní Planá a pomalo zahajuje práci MK KČP o.s. Frymburk.

Horní Planá - Aktuality

Jinečtí hraničáři objevovali zajímavosti Chodové Plané.

15.09.2014 06:23
I v roce 2014 byla součástí velké výpravy Středočeského kraje na setkání ochránců československých státních hranic do Chodové Plané skupina z Příbramska. Tentokrát ji ale tvořili výhradně Jinečáci. Akce měla opět díky Stanislavu Kvasničkovi, Klubu vojenské historie Hraničář a dalším...