Vojenský pohřeb gardového poručíka Jevgenije Ivanoviče Sljusarenka a nadporučíka Grigorije Sergejeviče Rogačka.

29.08.2016 21:00

V sobotu 27. srpna 2016 se zúčastnil předseda KČP Václava Soukupa Ostrava př. Jan Gara na pozvání Honorárního konzula Ruské federace se sídlem Ostravě pana ing. Aleše Zedníka vojenského pohřbu gardového poručíka Jevgenije Ivanoviče Sljusarenka a nadporučíka Grigorije Sergejeviče Rogačka na hřbitově Rudé armády v Hlučíně. 

V sobotu 19. 9. 2015 byly v obci Petrovice u Karviné - místní části Závada nalezeny a vyzdviženy trosky sovětského stíhacího letounu americké výroby Bell P-39 Q-25 Airacobra (výrobního čísla 44-32665), který se zde zřítil do bažin u železniční trati před více než 70 lety, po zásahu německého flaku v pátek 13. 4. 1945. Původně americká stíhačka dodávaná z USA do SSSR v období 2. světové války na základě smlouvy o půjčce a pronájmu (tzv. „Lend – Lease“). V troskách letadla tehdy zahynul 27-letý sovětský letec nadporučík Grigorij Sergejevič Rogačko – šturman (navigátor) a zástupce velitele eskadrily 268. stíhacího pluku 310. stíhací divize PVO.

V srpnu roku 2015 se objevilo místo havárie další sovětské stíhačky JAK-9 (výrobního čísla 5315374), která se dne 15. 4. 1945 zřítila v obci Zábřeh u Hlučína. V jejích troskách byly po 70 letech nalezeny ostatky 25-letého pilota gardového poručíka Jevgenije Ivanoviče Sljusarenka, příslušníka 112.GIAP 10.GIAD. Jejích ostatky byly identifikovány pátrači ze suchdolského leteckého muzea.

Pietního aktu spojeného s uložením hrdinových ostatků se zúčastnili místní občané, zástupců vlasteneckých spolků a také zástupci okolních obcí a kraje. Za Ruskou federaci byl přítomen atašé Generálního konzulátu Ruské federace se sídlem v Brně pan Alexander Nikolaevich BUDAEV s doprovodem, pravoslavný duchovní Otec Nikolaj a starosta Hlučína Mgr. Pavel Paschek.

Velmi důstojný akt byl důkazem toho, že občané Moravskoslezského kraje si váží hrdinství a obětí, které přinesl hrdinný sovětský lid a chrabrá Rudá armáda.

Jan Gara

 

Fotogalerie: Vojenský pohřeb gardového poručíka Jevgenije Ivanoviče Sljusarenka a nadporučíka Grigorije Sergejeviče Rogačka.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>