V Olomouci byla 16.března 2017 odhalena pamětní deska vlastenci generálovi in memoriam Václavu Morávkovi

27.03.2017 07:21

Dne 21.března uplynulo 75 roků od hrdinné smrti zřejmě nejhledanějšího muže protektorátu, legendárního odbojáře a posledního příslušníka odbojové zpravodajsko-diverzní skupiny Tří králů Václava Morávka. Brigádní generál in memoriam (2005) padl v roce 1942 v Praze po přestřelce s gestapem. Osudnou se pro kapitána Václava Morávka stala spolupráce s Paulem Thümmelem, který pro čs. výzvědnou službu (pod krycím označením A-54) pracoval od roku 1936 a působil zároveň jako pracovník kontrašpionážního úseku abwehru v Praze. Po určitém období, kdy spojení s ním zajišťovali různí lidé, bylo rozhodnuto, že jedinou spojkou k A-54 nadále bude právě štábní kapitán Morávek. A tak to zůstalo až do posledních dnů jeho života.

Na besedě našeho klubu 15.3.2017 nás podrobně o jeho životě a vztahu k Olomouci seznámila členka KČP Olomouc dr.Sedláčková, která  všechny členy rovněž pozvala na slavnostní odhalení pamětní desky 16.března na domě v Šemberově ulici, kde dlouhá léta v Olomouci bydlel.

Štábní kapitán Václav Morávek, ač rodák z Kolína, měl k Olomouci úzký vztah. Do Olomouce jej opakovaně přivedla jeho dráha profesionálního vojáka. Poprvé se v Olomouci objevil roku 1925, když zde absolvoval dělostřelecký kurz. Následně pak nastoupil v Olomouci k dělostřeleckému pluku. V letech 1931 až 1933 absolvoval Vyšší jezdecký kurz a jezdeckou školu v Pardubicích,  v červenci 1933 se vrátil do Olomouce. V Olomouci působil v různých armádních funkcích až do okupace Čech a Moravy nacistickým Německem. Celkově byl Morávek v Olomouci v rámci armádní služby zhruba dvanáct let.

Celý akt odhalení pamětní desky byl za přítomnosti různých spolků, armády a Vojenské  hudby Olomouc.

O Václavu Morávkovi zasvěceně promluvil primátor Olomouce Antonín Staněk, mimo jiné v závěru uvedl- „osobnost Václava Morávka patří k těm, na něž bychom neměli nikdy zapomínat. Je výborným vzorem, který mimo jiné potvrzuje skutečnost, že člověk si může uchovat čest, hrdost a osobní integritu i za nejtěžších a nejméně příhodných vnějších okolností.“

 

KČP Olomouc, Ing. Karel Šimek

Fotogalerie: V Olomouci byla 16.března 2017 odhalena pamětní deska vlastenci generálovi in memoriam Václavu Morávkovi