V Aši u pomníku Edvarda Beneše a v Krásné MO KČP Aš připomněla události r. 1939

15.03.2017 21:12

V sobotu 11.3.2017 před 14,30 hodinou se sjeli z Chebu a celého ašského výběžku členové našich místních organizací KČP u památníku prezidenta Edvarda Beneše u školy v Okružní ulici v Aši. V souvislosti s březnovými událostmi roku 1939 v naší zemi jsme si mj. připoměli nezastupitelné místo našeho druhého československého prezidenta v pohnutých událostech nejen v období nástupu fašismu u nás po zradě západních spojenců, ale připomenuta byla také skutečnost, že Edvard Beneš byl za svou odbojovou činnost v době CK Rakousko-Uherska stíhán i za svojí odbojovou činnost proti Rakousko-uherské monarchii v době 1. světové války. Tehdy byl iniciátorem a zakladatelem odbojového vlasteneckého spolku pod názvem MAFIE a za její proslovanské a pročeskoslovenské myšlenky byl tehdejšími CK mocnými považován za nepřítele mocnářství. Po položení květin k památníků se všech 22 přítomných členů KČP odebralo do nedaleké restaurace Sokolovna v Krásné u Aše.

Zde byla položena kytice u památníku všech ochránců hranic od r. 1918 do r. 1992 a prostorách restaurace následovalo pracovní setkání členů MO sekce OSH KČP. Předseda Milan Paučo v úvodu přivítal všechny a protože setkání se konalo u příležitosti připomenutí si březnových událostí 1939, požádal o slovo k tématu Jardu Horáka.

Ten v úvodu svého vystoupení připustil, že události z března 1939 jsou všem přítomným nepochybně dobře známy a že by této vzpomínce měla být přítomna především mladší generace. Počátek tzv. druhé doby temna pro ČSR, která navazovala na zářijovou zrůdnou zradu předchozího roku představitelů smluvních našich západních spojenců Anglie a Francie, kteří za účasti italského fašisty Musoliniho podepsali bez české účasti zrádnou dohodu s Hitlerem o anexi území Čech a Moravy Německem a Slovensko že vytvoří samostatný klerofašistický stát, nastalá doba temna vstupem německého vojska na naše území znamenala pro dalších 6 let hrůzy a utrpení pro naše národy od 15.března 1939.

Jarda Horák však vzpoměl mnohé další významné československé i mezinárodní události z března v různých letopočtech. Tyto byly pro lidstvo smutné, některé varující, ale i mnohé dokladovaly úspěchy rozvoje socialismu.

V místní organizaci pak byly předány sladké odměny členům s výročím narození a společná oficiální část byla ukončena krátkou diskusí. V ní hlavně Honzík Sendrei opět vytknul skutečnost, že stále jenom hovoříme o potřebě yískat do našich řad mladé lidi, ale zatím se schází stále jen a jen jedni a ti samí veteráni. Předseda Milan Paučo souhlasil, uvedl, že to je jeden z našich společných hlavních úkolů pro každého z nás.

Mimo oficiální jednání pak Jarda Horák informoval o novém politickém hnutí a potřebě jeho podpory.


Text: Jarda Horák
Foto: Jarda Horák, Pavel Duchan

Fotogalerie: V Aši u pomníku Edvarda Beneše a v Krásné MO KČP Aš připomněla události r. 1939

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>