Uctění památky svob. Jozefa Ludase 18.1.2014 na Svatém Kříži u Chebu

19.01.2014 07:30

V 10,00 hodin dne 18. ledna 2014 u památníku pohraničníka Jozefa Ludase na Svatém Kříži u Chebu byl zahájen za účasti asi 45 přítomných bývalých ochránců hranic a jejich sympatizantů z řad občanů pietní akt na počest 33.výročí hrdinné smrti voj. PS Jozefa Ludase z roty PS Svatý Kříž zákeřně zastřeleného vojenským sběhem 21. ledna 1981 v brzkých ranních hodinách nedaleko obce Dolní Pelhřimov. Ozbrojený vojenský sběh byl pronásledován psovodem Jožkou Ladasem se svým psem při postupu ke státní hranici. Když sběh zjistil, že nemá šanci hlídce se psem uniknout, zalehl do závěje sněhu a mířenou dávkou ze samopalu zastřelil vojína Jozefa Ludase.
Za přítomnosti čestné jednotky se zástavami sekcí KČP z Chebu, Aše, Dolního Žandova a z Plané byl přednesen vzpomínkový projev Štěpánem Drapákem, Petrem Novákem a Jardou Horákem, společně jsme zazpívali Československou hymnu a smuteční vzpomínkový akt byl ukončen položením květin k pomníku padlého pohraničníka a třemi čestnými salvami ze samopalů.
Vážíme si účasti přítomných občanů a členové městské organizace Klubu českého pohraničí v Chebu děkují za účast svým kolegům z měst Aše, Dolního Žandova a Plané u Mar. Lázní za jejich podíl na důstojném průběhu pietního aktu.

Fotogalerie: Uctění památky svob. Jozefa Ludase

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>