U pomníku sovětských letců ve Velké Polomi

01.05.2017 11:36

Dne 20. dubna 1945 příslušníci 637. sestavy bitevního leteckého pluku pilot podporučík Ivan Pavlovič Kiotov a střelec Nikolaj Alexandrovič Komlev dostali rozkaz, aby ničili německá seskupení v prostoru Dobroslavice, Děhylov, Plesná a pomáhali tímto v postupu Rudé armády. Naposledy letci vzlétli z letiště Čerjanka u Poremby na bitevníku IL 2 Šturmovik, který nesl náklad 600 kg výbušnin a raket. Chránili je sovětské stíhačky Jak-9. V leteckém souboji byl IL 2 zasažen a rozpadl se. Přední trup s pilotem podporučíkem Kiotovem se zabořil 3 m do země a pohřbil ho. Zadní část letounu se roztříštila po lesích a dvacetiletý střelec Komlev ze sibiřské vesnice Bozylskoje zůstal nezvěstný. Místo tragédie časem zarostlo trávou. Až na jaře roku 1980 se po dlouhém pátrání podařilo určit místo dopadu bitevníku IL 2 a ze země byla vyproštěna polovina letadla s ostatky dvacetipětiletého pilota podporučíka Kiotova z Krasnoj Pustyně z Gorské oblasti. Urna s ostatky byla pietně uložena 8. listopadu 1981 na Hlučínském hřbitově Sovětské armády za účasti jeho sourozenců.

V neděli dne 23. dubna 2017 jsme uctili památku sovětských letců Ivana Petroviče Kiotova a Nikolaje Alexandroviče Komleva u jejich pomníku v lese u Velké Polomi.

Letošnímu pietnímu aktu příliš nepřálo počasí, což dosti poznamenalo účast na tomto shromáždění. Z technických důvodu se nedostavil ani zástupce Generálního konzulátu se sídlem v Brně, jehož účast je na této akci tradiční.

Z významných hostů se události zúčastnil Honorární konzul Ruské federace se sídlem v Ostravě Ing. Aleš Zedník, starostka obce Velká Polom Ing. Ludmila Bubeníková a místostarosta obce Plesná Václav Mleziva.

S hlavním proslovem vystoupil Ing. Aleš Zedník. Ve svém projevu poukázal na zkreslování historie.

S krátkým proslovem vystoupila rovněž starostka obce Velká Polom.

K pomníku byly následně položeny kytice. Za MěR KČP Václava Soukupa Ostrava kytici položil místopředseda MěR KČP s doprovodem.

Následně byly položeny květy i k pomníku tankisty Borise Pochožaje v blízkém lesíku.

Přes nepřízeň počasí byl i letošní pietní akt důstojným uctěním památky dvou statečných vojáků, kteří zde položili před 72 lety své mladé životy za naší svobodu.

Nikdy nezapomeneme!

 

Martin Škamla a Jan Gara KČP Václava Soukupa Ostrava

 

Fotogalerie: U pomníku sovětských letců ve Velké Polomi

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>