STÁTNÍ HRANICE 2014

29.05.2014 07:27

25. duben 2014, den kdy se na Děčínsku, bývalé první rotě PS Vítkov v šest ráno objevilo auto s cyklistickým vybavením a hraničářem odhodlaným projet osmi brigádami. 19. Děčínskou, 3. Karlovarskou, 5. Chebskou, 9. Domažlickou, 7. Sušickou, 15. Českobudějovickou, 4. Znojemskou a 11. Bratislavskou. Již předchozí tři ročníky prověřily trasy a místa pro ubytování z Trojmezí 5 Chebské po Rusovce 11. Bratislavské brigády. Letos došlo na kompletní sestavu brigád a rot. Pomníků těch, kteří se z jakéhokoli důvodu již nevrátili do svých domovů, cest, kudy šlapaly nesčetné hlídky, stanovišť kde byly odslouženy nekonečné hodiny při ostraze státní hranice. Několik chvil na seznámení s místem, přivítání s P. Motejlem, který si udělal čas, aby mne provedl jako doprovod se svým automobilem Děčínskou brigádou. Čas běží …. Dokončit vystrojení, kontrola, rozloučení. S úderem sedmé hodiny ranní se roztáčí kola a ukrajují první kilometr cesty. Tak by se dala popsat ta nezapomenutelná chvíle plná neznáma a očekávání.

     

        A jak to bylo dál? Dál už jen rota za rotou, svět se smrskl na trasu udávanou navigací GPS, fotodokumentaci a časové úseky, které se musely v harmonogramu splnit, jestliže měl být včas dosažen ubytovací prostor. I tak zbylo dosti času zastavit a nahlédnout do historie. A tak to šlo den za dnem Lužickými horami, Českým Švýcarskem, Krušnými horami, Českým lesem, Šumavou, Novohradskými horami, Třeboňskem, Podyjím, Mikulovskými a Valtickými vinicemi, Slovenským Záhorím, až po trojmezí M, O, SK. Osmnáct dnů zážitků (bez ohledu na počasí), které již nikdy nikdo nevymaže. Osmnáct dnů, které všem, kteří sloužili kdekoli na SH oživí alespoň na chvíli vzpomínky.

 

   Nelze popisovat den za dnem a jmenovat všechny, kteří byli připraveni v případě jakékoliv nepředvídané události po trase pomoci. Každopádně jim patří mé poděkování za ochotu a snad ten skromný dárek v podobě vlaječky jim alespoň udělal radost.  Ať už to byl doprovod vozidlem, nebo poskytnutí noclehu, či shánění náhradních dílů na kolo (v Starém Hrozňatově praskla špice v zadním kole). Ale všechny překážky byly operativně překonány a 12. května byla expedice úspěšně zakončena dojezdem na zrušený přechod RAJKA. Tím byla završena cesta za poznáním. Dnes mohu říci: ,,Viděl a projel jsem celý úsek státní hranice strážený Pohraniční stráží ‘‘ DDR, BRD, Ostereich.

 

   Závěr?

       

        Věřte, že to co cestou vidíte, člověka dokáže změnit. Zvláště když si uvědomujete souvislosti. Ne přede mnou, ale před všemi co prošli náročnou službou u Pohraniční stráže je nutno smeknout. 

 

Organizátor a realizátor Expedic Státní hranice 2011,2012,2013,2014

Nekvapil Ladislav

Fotogalerie: STÁTNÍ HRANICE 2014

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>