Setkání pohraničníků 7. roty PS Nové Hrady u příležitosti Dne PS.

29.07.2017 20:26

O víkendu ve dnech 7. až 9. července 2017 se v jihočeských Nových Hradech uskutečnilo již 8 setkání pohraničníků 7. roty Pohraniční stráže ČSSR, sloužících zde v letech jaro 1983 až 1985.

Velice přátelské setkání bylo naplněno vzpomínkami na léta strávená ve vojenském stejnokroji Pohraniční stráže při ochraně státních hranic a územní celistvosti naši tehdejší československé vlasti.

Letošního setkání se zúčastnilo 10 členů ročníků – Honza Gara, Luboš Vlk, Milan Blaho, Jarda Papcun, Jiří Jiroušek, Honza Meliš, Jura Jánoško, Zdeněk Hurta, Josef Brutovský, Ondra Putiš, velitel 3. čety Jirka Albrecht a Milan Poledník z roty PS Cetviny.

V sobotu 8. 7. 2017 v 10 hodin byl tímto ročníkem znovu odhalen na Celňáku v prostoru muzea OSH u příležitostí Dne PS a 32 let odchodu do civilu hraniční kámen 7. roty PS Nové Hrady z roku 1984 po jeho rekonstrukci. Poté předseda MěR KČP Václava Soukupa Ostrava a MS KR KČP př. Gara u praporu Sekce OSH Ostrava držený praporečníkem př. Poledníkem, předal všem zúčastněným u příležitosti Dne Pohraniční stráže pamětní medaile gen. por. Ing. Františka Šádka. Následovala návštěva hřbitova a položení kytic u hrobu velitele roty PS Karla Hermana, př. Dorotoviče a Vondry. Delegace vedená př. Albrechtem a Garou navštívila manželku našeho velitele paní Hermanovou a předali ji in memoriam pamětní medaili gen. por. Ing. Františka Šádka pro velitele naší roty Karla Hermana.     

Poté na místní střelnici proběhla střelecká příprava pohraničníků z pistole na 25 metrů.

V odpoledních hodinách se pohraničníci zúčastnili setkání příslušníků 15. brigády PS České Budějovice, které se uskutečnilo v rodišti husitského hejtmana a nikdy neporaženého vojevůdce Jana Žižky v Trocnově.

Setkání pohraničníků 7. roty nebylo však vyplněno pouze vzpomínáním, ale rovněž návštěvou míst, která za časů aktivní služby střežili. Navštívili muzeum OSH na Celňaku, rotu PS Krabonoš a položili kytici u pomníčku Adama Ruso zastřeleného příslušníka PS při ochraně Státních hranic na Krabonoši dne 30. září 1951. Už nyní se pohraničníci připravují a těší na setkání v příštím roce.

 

Svob. Jan Gara spojař 7. roty PS Nové Hrady

Fotogalerie: Setkání pohraničníků 7. roty PS Nové Hrady u příležitosti Dne PS.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>