Setkání hraničářů jižní Moravy v Hevlíně dne 18.8.2018

02.09.2018 18:29

Na jižní Moravě, v nádherném pohraničním městě Hevlín, v rekonstruovaném a krásném kulturním domě se v sobotu dne 18.8.2018 uskutečnilo setkání hraničářů jižní Moravy i jejich sympatizantů místního regionu. Organizátor a předseda OR KČP Znojmo Svatomír Pokorný mezi hosty přivítal některé členy vedení Národní rady KČP Praha. Setkání přišli pozdravit PHDr. Miroslav Grebeníček poslanec parlamentu ČR, Mgr. Václav Vaněk 1. místopředseda ÚV ČSBS Praha, RSDr. Milan Richter, CSc bývalý předseda NR KČP, Vilém Koupý zástupce pohraničníků brigády PS  Bratislava, JUDr. Stanislav Šprtel předseda OV KSČM Břeclav, Marie Pěnčíková předsedkyně ÚRK KSČM, Lenka Indrová předsedkyně OV KSČM Hodonín, Jaromír Krym zastupitel Města Hevlín, František Štěpanko předseda OV KSS Žilina a další. Po Československé státní hymně a Husitském chorálu přednesl předseda Jihomoravské krajské  rady KČP Brno Miroslav Vlašín zprávu o činnosti jihomoravské krajské rady za uplynulé období. Před plánovanou diskusí byla na pořadu vystoupení krojovaných skupin. Účastníky setkání přímo nadchlo vystoupení Countri souboru z Vranova nad Dyjí, kteří přijeli do Hevlína za určitým záměrem, a to pozdravit Mirka Grebeníčka. Následovala vystoupení Mužáckého souboru z Březí u Mikulova i ženského souboru „Studánka“ taktéž z Březí. Jen těžko posoudit kdo byl lepší. Pravdou však je, že všichni vystupující byli perfektní,  jen disciplina posluchačů by mohla být lepší, neboť někdy nebylo slyšet vlastní slova a krásné moravské písničky.

V diskusi zazněla podnětná vystoupení účastníků setkání hraničářů. S velkou pozorností bylo vyslechnuto vystoupení Milana Richtera, nejen k historii KČP, jeho dalšímu nasměrování, ale i situaci v naší vlasti v roce 1968. Následně bylo i konstatováno, že události Dr. Richterem zažité v té době, by bylo vhodné publikovat v našem zpravodaji KČP. Velmi se líbilo posouzení současného vývoje státu a politiky od Dr. Grebeníčka. Následně i zazněly zdravice k setkání od ostatních hostí. Pěkným překvapením byla píseň „Hraničářská“, kterou Adéla Valentová rozezpívala zaplněný sál. Při následující taneční zábavě se o pobavení hostí a hudební produkci postarala skupina „Grant Hevlín“, která svou produkcí roztančila účastníky. Bylo opravdu s veškerým vypětím sil a sebezapřením účastníků absolvovat toto setkání, neboť úmorné tropické vedro bylo skutečně nesnesitelné. Přesto všechno se akce zdárně zvládla k čemuž zajisté i přispěla bohatá tombola čítající více jak 190 hodnotných cen. Nejeden host si odnášel více jak jednu cenu a byl zajisté spokojen. Nečekaným a velmi příjemným překvapením tohoto setkání hraničářů jižní Moravy pak bylo ohlášení oslavy krásného výročí kulatých 80 narozenin organizátora a předsedy OR KČP Znojmo Svatomíra Pokorného.

Účastníci jednání si své užili a setkání hraničářů splnilo svůj účel. Podstatné je však popřát ještě jednou oslavenci a předsedovi OR KČP Znojmo vše nejlepší k jeho krásnému jubileu a co nejvíce zdraví do dalších let.

Jaroslav Baťka, místopředseda KČP

Fotogalerie: Setkání hraničářů jižní Moravy v Hevlíně dne 18.8.2018