Ruští a čeští studenti upevňují přátelské vztahy

27.07.2018 00:44

V červenci jsme měli možnost se zúčastnit velmi významné akce. Prvních čtrnáct dní prázdnin se uskutečnil v Březnici první turnus 12. ročníku Mezinárodní letní školy s výukou českého a ruského jazyka. Skončil v pondělí 16. července. Organizovalo ho Česko-ruské centrum za podpory Velvyslanectví Ruské federace, Zastupitelství Rossotrudničestva v České republice a Ruského střediska vědy a kultury v Praze. V sobotu 14. července proběhlo v prostorách Vyšší odborné školy a Střední odborné školy v Březnici slavnostní ukončení prvního ze dvou turnusů za účasti kulturního atašé Velvyslanectví Ruské federace v ČR Nikolaje Priakina, zástupců patronátních obcí, školy, sponzorů a dalších hostů.

V úvodním bloku večera proběhl kulturní program, který si připravili sami čeští a ruští studenti. Nejprve zazněly zpívané hymny obou zemí. Následovaly recitace, zpěv, tanec, divadlo ... Zábavná byla například dramatizace pohádky O Smolíčkovi, obohacením se staly i kozácké tance. Řeč přišla i na úspěšné mistrovství světa v kopané, které probíhalo v Ruské federaci právě v době konání letní školy.

 

Následovalo předání osvědčení o absolvování výuky ruského nebo českého jazyka, ocenění nejlepších studentů ve výuce a převzetí medailí a odměn za sportovní výkony.

Celá akce probíhala ve velmi kamarádském duchu a bylo z ní patrné, že přítomní mladí lidé jsou hrdi na svoje národy, zejména na jejich kulturu, sportovní úspěchy, kulturní památky i historii. Je to velmi cenné v době, kdy vysocí představitelé České republiky podléhají protiruské propagandě, zapojují se do ekonomických sankcí, vyhošťují velvyslance, stěhují vojska na hranice Ruska … Nedovedu si představit, že by se účastníci letní školy podíleli na narušování dobrých vztahů mezi oběma našimi slovanskými národy.

 

TEXT a FOTO: Miroslav MARŠÁLEK

 

Fotogalerie: Ruští a čeští studenti upevňují přátelské vztahy

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>