Připomínky zničených obcí a tragických osudů

05.05.2016 08:04

Zákřov, Javoříčko, Český Malín: připomínky zničených obcí a tragických osudů.

V těchto dnech znovu nadchází čas připomenout si oběti jednoho z nejtragičtějších válečných konfliktů v dějinách, 2. světové války. Jejich památku uctil KČP Olomouc na Olomoucku mimo jiné i na Zákřově a v Javoříčku. Právě jejich občané patří k obětem tehdejších represálií dopadajících především na civilní obyvatelstvo.

V  sobotu 30. dubna si připomenuli tragédii svých spoluobčanů na Zákřově. Devatenáct tamních obyvatel v dubnu 1945 nacisté mučili a později upálili v lesní boudě v místě zvaném Kyjanice. Impulsem k masové vraždě bylo podezření, že obyvatelé Zákřova pomáhají partyzánům. Akce proběhla pod záštitou senátora Martina Tesaříka a hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila.

O den později, 1. května, jsme podobně, ale ve větším počtu  uctili památku zavražděných mužů a vypálení obce v Javoříčku nedaleko Bouzova. Do Javoříčka vtrhlo na sklonku války komando SS a zavraždilo 38 mužů a chlapců a obec vypálilo. Jako jedna z mála budov přečkala řádění tamní škola, v níž dnes sídlí moderní expozice připomínající tyto tragické události. Součástí areálu je také naučná stezka. Někdejší podobu Javoříčka před tím, než bylo srovnáno se zemí, připomíná také haptický (hmatový) model obce. Dílo z umělého kamene vytvořili studenti Střední školy obchodu a služeb v Teplicích v Čechách. Model o rozměrech asi 2 x 1,5 metru stojí právě před budovou školy. Velice jsme s povděkem přivítali na této pietě naše kolegy z KČP Lomnice nad Popelkou, kteří s kyticí i svým praporem vzdali , tak jako mi, hold padlým obětem nacismu.

V Olomouckém kraji si během roku tragédii spojenou s nacistickým útlakem připomenou ještě v Nové Malíně na Šumpersku. Obec po válce poskytla azyl přeživším obyvatelům z Českého Malína na Ukrajině. Český Malín založila v 19. století skupina českých přistěhovalců. Existenci obce de facto ukončil 13. července 1943 útok Němců, kteří čtyři stovky obyvatel upálili. Oběti tehdejšího vraždění uctí pietní shromáždění 16. července v 11 hodin u novomalínského památníku, také zde položíme za KČP Olomouc kytici.

KČP Olomouc, Ing. Karel Šimek

Fotogalerie: Připomínky zničených obcí a tragických osudů