Pohraničník z Krabonoše

19.06.2017 07:59

Dne 2. června 2017 oslavil své již 83. narozeniny pohraničník 18. pohraniční roty Krabonoš, 3. praporu Suchdol nad Lužnicí, 15. pohraniční brigády České Budějovice desátník Josef Sloup ze Starého Plzence v Plzeňském kraji.

Josef Sloup nastoupil vojenskou základní službu dne 26. října 1954 (to už mi bylo 6 měsíců a 15 dnů). Po nástupu vykonal tříměsíční výcvik ve Vyšším Brodu a po výcviku byl odeslán na pohraniční rotu Krabonoš ke službě na státní hranici, kde, jak sám říká, odsloužil 4 roky od nástupu ZVS 26. října 1954 do 31. ledna 1957, kdy byl propuštěn do zálohy. Během ZVS se stal velitelem družstva, byl povýšen do hodnosti svobodníka a posléze desátníka. Byl mu udělen odznak Vzorný střelec.

Jeho velitelem roty byl npor. Miroslav Routal, zástupcem velitele roty byl npor. František Staníček, zástupcem pro věci politické Jiří Stuchlík a funkci staršiny vykonával Waltr. 

Protože se jedná o starého krabonošského orla, tak nikdy nezapomněl na pomníček padlého Adama Ruso, ke kterému pravidelně jezdil na vzpomínkové akce i se svoji manželkou Dášou, a ani v pozdější době, kdy mu zdravotní stav nedovoloval se těchto akcí účastnit,  nezapomněl poslat alespoň kytičku.

Chtěl bych tímto článkem vyjádřit to, že my pohraničníci ZVS na naše starší spolubojovníky  ještě v jejich životě nezapomínáme, protože nostalgické vzpomínky po jejich smrti jsou  pro ně již zbytečné.   

     Takže Pepo, vydrž s přiměřeným zdravím ještě nějaký ten rok.

Vedoucí sekce OSH Rokycany
čet. PS Miroslav Říha

Fotogalerie: Pohraničník z Krabonoše

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>