Po stopách partyzánů 1. čs. partyzánské brigády

23.11.2014 18:53

V pátek 3. 11. 1944 krátce před polednem vlastní rukou zemřel v obci Čeladná, v domku řezníka Oldřicha Machandry raněný, postřelený velitel 1. čs. partyzánské brigády Jana Žižky – poručík Ján Ušiak. Raději se zastřelil než by se měl živý dostat do rukou gestapa. Jeho smrt němce vůbec netěšila, potřebovali jej živého, aby z něj vytěžili co nejvíce informací o pohybu a činnosti partyzánů v Beskydech. Není proto divu, že poté rozpoutali ještě krutější akce a represe proti místnímu obyvatelstvu. I popravy samotného Machandry a dalšího statečného Karla Winklera, který partyzánům rovněž pomáhal, využili jako zastrašující divadlo pro obyvatele této podhorské vesničky.

Do vesnice, k hrobům těchto statečných hrdinů se letos 15. listopadu vydala 25 členná skupina našich zástupců složená ze tří moravských Krajských rad KČP. Konkrétně z krajů zlínského, olomouckého a pořádajícího moravskoslezského. Význam akce podtrhla i osobní účast předsedů KR – př. JUDr. Kováře a Geršiho. Celý zájezd se nesl v duchu důstojného uctění památky partyzánů 1. čs. partyzánské brigády. Navštívili jsme proto nejen Čeladnou, ale také Makov a další beskydskou partyzánskou obec Zubří. Měli jsme štěstí na zdatné odborné průvodce, kteří dokázali na každé zastávce poutavě a odborně hovořit o naši tragické, krvavé historii i o hrdinných obětech. Kromě Čeladné, kde s námi hovořil pan Jan Oprštěný se nám věnovala i pracovnice města Zubří Erika Ondřejová. Naše skupina, která byla vedena pod prapory KČP budila zaslouženou pozornost řady místních obyvatel a když jsme na místech srazu pustili hymny, bylo všem zřejmé, že jsme o sobě dali vědět. Ve městě Zubří jsme požádali zástupkyni města, aby se zasadila o dodatečnou úpravu pamětní desky Josefa Holiše a dalším popraveným občanům, přesněji o zvýraznění textu např. postříbřením, jelikož nyní je již písmo takřka nečitelné a mrtví si to zajisté zaslouží.

Na všech místech jsme uctili jejich památku položením symbolické kytičky a za zmínku stojí i recitace básní věnovaných těmto hrdinům. Jednu, kterou složila žákyně Základní školy (!) ve Frýdku Místku Leona Foldýnová přednesla př. Dagmar Holíková a druhou její samotný autor, př. Karel Bělunek, který sám tuto historii coby malý chlapec osobně prožil.

Celá akce se nesla v duchu pietní úcty a důstojné vzpomínky na padlé hrdiny. Potěšilo nás, jak se k nim dnes chovají obyvatelé těchto partyzánských obcí, když o hroby i památníky je stále slušně pečováno. Nezemřeli zapomenuti. Z časového hlediska jsme ale nestihli vše, co jsme si naplánovali a proto hned na místě zazněl požadavek, abychom podobnou akci provedli i příští rok. Pokud možno i ve stejném čase. I počasí se mimořádně vydařilo, a proto akci řadíme k těm dalším, skutečně úspěšným, které Moravskoslezská krajská rada KČP zorganizovala. Děkuji tímto všem organizátorům i účastníkům.

Fotogalerie: Po stopách partyzánů 1. čs. partyzánské brigády