Pietní shromáždění v Leškovicích

27.03.2008 07:41

 

Členové diplomatického sboru Běloruska, Ruska i Ukrajiny, poslanci PČR, představitelé měst a obcí i občané z Havlíčkobrodska přišli ve čtvrtek 27. března odpoledne uctít památku členů štábu Partyzánské brigády Mistr Jan Hus.

Mezi účastníky pietního aktu k 63. výročí jejich nerovného boje s fašistickou přesilou z 26. na 27. 3. 1945 u velkého památníku nechyběli ani představitelé Klubu českého pohraničí. Na snímku zleva: předseda Okresní rady KČP Havlíčkův Brod Stanislav Friml, Ing. Karel Janda, předseda Národní rady KČP a Miloslav Wasserbauer, předseda Rady KČP kraje Vysočina. Za nimi také Dalibor Kubeš z Havlíčkova Brodu. Ale nejen oni položením květin vyjádřili úctu hrdinům, kteří svým životy platili za naši svobodu.

K jejich nerovnému boji s přesilou došlo ve stráni lesa Na Dlouhé, kde naši i sovětští partyzáni padli věrni své přísaze, vlasti a myšlenkám socialismu, jak také připomíná text na desce druhého pomníčku.

Předseda NR KČP Karel Janda ve svém expozé mj. zdůraznil, že partyzáni ani účastníci zahraničního odboje se na odpor nacistické moci nestavěli za peníze, či s vidinami budoucího bohatství, nebo za cizí zájmy. Šli do boje za vlast, za svobodu českého a slovenského národa a i díky jim zde můžeme dnes být.

 

Zde je celý text projevu Ing. Karla Jandy (PDF)

Fotogalerie: Pietní shromáždění v Leškovicích

1 | 2 | 3 | 4 >>