Pietní akt ve Velké Polomi

18.04.2016 07:52

17. dubna 2016 jsme si u pomníku ve Velké Polomi připomněli již 71. výročí hrdinné smrti sovětských letců Ivana Petroviče Kiotova a Nikolaje Alexandroviče Komleva. Jako obvykle se tento pietní akt setkal s hojnou účastí místních občanů.

Mezi hosty byli tradičně atašé Generálního konzulátu Ruské federace se sídlem v Brně Sergej Mitjajev, honorární konzul Ruské federace se sídlem v Ostravě ing. Aleš Zedník, starostka obce Velká Polom ing. Ludmila Bubeníková a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje ing. Ivan Strachoň.

V oficiální části, kterou moderoval předseda MěV KSČM Ostrava RSDr. a člen KČP Ostrava Oldřich Jakubek, vystoupili se svými projevy ing. Ivan Strachoň, ing. Aleš Zedník a Sergej Mitjajev. O kulturní vložku se postarali Martin Foral, který zahrál na housle skladbu J. S. Bach „Air“ a děvčata z místní základní školy, která přednesla básně Vítězslava Nezvala a Josefa Kainara.

Jménem MěR KČP Václava Soukupa Ostrava a MS KR KČP byla předána předsedou Janem Garou ocenění těmto osobám:

  • Vítězslavu OLEJÁKOVI - Čestné uznání Moravskoslezské krajské rady KČP
  • Kpt. Janu ŠIMČÍKOVI - pamětní medaili MS KR KČP
  • Ing. Aleši ZEDNÍKOVI – plaketu za obětavou práci pro vlast
  • Jarmile FORÁLOVÉ - medaili Za zásluhy o rozvoj KČP III. stupně

Jménem Obce legionářské Ostrava 1 předal předseda v. v. kapitán Jan Šimčík Pamětní medaile "Za dlouholetou obětavou a nezištnou činnost“ plk. v. v. Františku MAREŠOVI a rtn. v. z. Martinu ČEČOTKOVI                                                                                      

Jménem NR KČP byla předána Janu Garovi medaili Za zásluhy o rozvoj KČP I. stupně

K pomníku byly položeny věnce a kytice. Za MěR KČP Václava Sokupa Ostrava kytici položil místopředseda MěR KČP Martin Škamla s doprovodem.

Po ukončení pietního aktu u pomníku letců se část zúčastněných přesunula k pomníku příslušníka 1. čs. tankové brigády v SSSR tankisty Borise Pochožaje, kterého na tomto místě smrtelně zranila střepina miny.  Jedenadvacetiletý Boris Pochožaj zemřel 26. dubna 1945 na obvazišti v Dolním Benešově. I zde byly položeny kytice.

I letošní pietní akty ve Velké Polomi dokázaly, že občané bývalého Československa na své osvoboditelé nezapomínají.

Fotogalerie: Pietní akt ve Velké Polomi

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>