Pietní akt na Javorníku – 8.5.2015

11.05.2015 08:21

         Každoročně pořádá Krajský výbor KSČM České Budějovice ve spolupráci s Okresními výbory KSČM Prachatice, Strakonice a Písek a v letošním roce i s Krajskou radou Klubu českého pohraničí Jihočeského kraje pietní akt k uctění památky osmi zavražděných místních občanů v koncentračních táborech v letech 1939-1945, u památníku na Javorníku.

A tradičně, stejně jako v loňském roce, i letos přálo počasí a sluníčko podtrhlo celkovou atmosféru pietního aktu. A nejen díky počasí přišlo uctít památku obětí fašistické zvůle 96 účastníků. Již tradičně vzdávají hold hrdinům i zástupci vlasteneckého Klubu českého pohraničí - z Volar, ze Strakonic a z Blatné. A tak je nasnadě, že celému aktu vévodí i jejich klubové prapory. Hudební doprovod stejně tradičně zajišťuje Šumavanka, která po oficialitách hraje k poslechu, zpěvu i tanci v místním hotelu „Krásná vyhlídka”. Za náš klub se zúčastnili - František Zach, Gustav Janáček, Jaroslava Kopaničáková, Olga Spoustová a nemocného praporečníka zdatně nahradil nejmladší člen našeho klubu Dan Skotnica.

         Samotný akt byl zahájen pochodem všech zúčastněných ze seřadiště k památníku obětem fašismu. Po úvodní státní hymně všechny přítomné přivítal jménem organizátorů předseda OV KSČM Prachatice Gustav Janáček. Pozdravil všechny přítomné, kterým poděkoval za účast a tím projevenou úctu obětem fašistického řádění. Jmenovitě poté přivítal poslance, místopředsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a předsedu ÚV KSČM Vojtěcha Filipa, poslankyni PS Parlamentu ČR a předsedkyni kv ksčm Jindřichův Hradec Alenu Nohavovou, zastupitelku a radní Jihočeského kraje Hanku Rodinovou, krajského zastupitele Pavla Štětinu a Pavlu Švepes-Šlahůnkovou, tajemnici Jč KV KSČM. 

         Za zvuku Pochodu padlých revolucionářů jednotlivé delegace položili kytice k pomníku a poklonili se památce zavražděných.

V následujícím projevu Gustav Janáček připomněl, že se tato pietní akce koná již po pětadvacáté (tedy od roku 1990), a že není jen akcí na oslavu ukončení 2. světové války, ale především jako memento hrůz nesmyslné fašistické genocidy a zároveň vzdání holdu a úcty těm, kteří za naši svobodu položili to nejcennější – svoje životy. A proto vyzval, aby ani jména zavražděných na tomto pomníku nebyla nikdy zapomenuta.

Poté přítomné účastníky pozdravil Vojtěch Filip a připomněl, že účastí na této konkrétní akci nevzdáváme hold jen těmto umučeným vlastencům, ale položením kytic uctíváme všechny ty, kteří položili své životy za poražení zrůdného fašismu v Evropě, za oběti v koncentračních táborech, ale i za obyčejné občany, kteří zahynuli při partyzánských a povstaleckých bojích proti nenáviděné fašistické zrůdě. A nutnost neustálého boje za pravdu a proti tyranům zvýraznil právě v souvislosti s nástupem fašististických pohrobků Stepana Bandery na Ukrajině.

Součástí této pietní akce, která již dávno přesahuje lokální význam, bylo i udělení ocenění – JUDr. Filip předal  Pamětní list Jiřímu Šimkovi a Gustav Janáček z titulu místopředsedy Národní rady KČP předal medaili NR "Za zásluhy o rozvoj KČP" III. stupně Aleně Nohavové za její dlouholeté vlastenecké postoje a především za praktickou činnost ve prospěch našeho spolku.

Pietní akt byl zakončen Internacionálou a následovala velice bohatá diskuse, a především fundované a zajímavé odpovědi oficiálních hostů, v příjemném prostředí Hotelu KRÁSNÁ VYHLÍDKA. Vyvrcholením krásného sobotního dne byla hudební produkce již výše zmíněného dechového orchestru.

Samozřejmě i my jsme byli příjemně překvapeni nejen množstvím účastníků, ale i celkovým průběhem a organizací akce, o krásném slunečném počasí ani nemluvě. Naši delegaci potěšil i souhlas oficiálních hostů se společnou fotografií u pomníku obětí. Stejně tak příjemný pocit si odnášíme z hotelu – obsluha vysoce profesionální, příjemná, trpělivá a vstřícná – děkujeme!

František Zach, předseda Klubu českého pohraničí Rudouše Kočího Volary, z.s.

Fotogalerie: Pietní akt na Javorníku – 8.5.2015

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>