Ostraváci vzpomínali na stalingradské vítězství.

04.02.2018 21:59

75. výročí stalingradského vítězství, které je připomínáno 2. února 2018, je pro všechny lidi dobré vůle zvláštním výročím. Není na zemi místa, které by zakusilo od fašismu více než Stalingrad. A není na zemi místa, kde by nevěděli, že vítězství sovětské armády ve Stalingradské bitvě rozhodovalo o osudu celého světa, když se stalo určujícím faktorem dalšího upevnění protihitlerovské koalice.

Ve Stalingradu začala cesta k ukončení Velké vlastenecké a 2. světové války, k osvobození evropských národů od tak strašného jevu, jakým byl nacismus. Zcela zničený a nově vystavěný Stalingrad se stal symbolem upřímné touhy lidí po trvalém míru na zemi. Ale město, které zakusilo humanitární katastrofu, za to velmi tvrdě a nemilosrdně zaplatilo. Měl-li Stalingrad před válkou více než půl milionu obyvatel, tak po 2. únoru 1943 to bylo pouhých 32 000…

Jedna z nejgrandióznějších bitev ve světové historii trvala 200 dnů a nocí, od 17. července 1942 do 2. února 1943. Na území o rozloze přes 100 000 kilometrů čtverečných bojovaly na obou stranách na dva miliony vojáků, bylo zde na 2000 tanků a letadel, asi 26 000 děl a minometů. Bez ohledu na převahu v živé síle a výzbroji se protivníkovi nepodařilo dobýt město jediným úderem.

Stalingradská zem – to není jen hrdinná zem, ale také symbol mírotvůrcovství, boje za mír, pro celou planetu. Tady, v ohni Stalingradské bitvy, se zrodila družba Stalingradu a britského města Coventry. V roce 1944 se Stalingrad a Coventry staly prvními bratrskými městy, což byl začátek poválečného celosvětového družebního hnutí měst. V roce 1947 se stala Ostrava po Coventry druhým bratrským městem Volgogradu. Mezi osvoboditeli Ostravy za druhé světové války byl velitel Stalingradského frontu maršál Andrej Jeremenko, a jedna z ulic Ostravy nese jméno Hrdinů Stalingradu.

V pátek 2. února 2018 uspořádala Česko-ruská společnost a Ostravský Ruský dům z. s. tradiční slavnostní večer na počest 75. výročí porážky fašistických vojsk u Stalingradu a také na počest 74. výročí prolomení blokády Leningradu. Akce se zúčastnil ataše Generálního konzulátu Ruské federace se sídlem v Brně, honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník, Klub českého pohraničí Václava Soukupa Ostrava a další levicové subjekty.

V sále školícího centra „Akademie“ v Ostravě se sešlo přes sto příznivců, přátel a známých, aby společně nejen zavzpomínali na tuto událost, ale také shlédli koncert, který pro ně připravili osvědčení a „staří známí“ umělci. Písněmi vystoupil honorární konzul Aleš Zedník, Natella Imědašvili a dvojice Igor Jelínek – Stanislaw Marinczenko, kteří předvedli posluchačům více jak dvacet ruských písní, známých, neznámých, dřívějších i současných.

V rámci programu obdržely pamětní medaili Stalingradské bitvy od Česko-ruské společnosti a Ruského domu v Ostravě na dvě desítky hostů a významných osobnosti. Za Klub českého pohraničí Václava Soukupa Ostrava přátele Oldřich Jakubek, František Mareš, Zdenka Dutková, Jan Gara a Jana Plonková.

Jan Gara MěR KČP VS Ostrava

Fotogalerie: Ostraváci vzpomínali na stalingradské vítězství.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>