Ostraváci na 27. mezinárodním setkání občanů Čech, Moravy, Slezska a Slovenska

03.09.2018 14:42

V sobotu 1. září zorganizovala Ostravská městská rada Klubu českého pohraničí Václava Soukupa jednodenní automobilové putování za naší slavnou historií do Beskyd, Kysuce a Malé Fatry k 74. výročí Slovenského národního povstání, 71. výročí porážky banderovců v roce 1947 na Slovensku a na 25 mezinárodní setkání občanů Čech, Moravy a Slovenska. Cestou navštívila pomníky hrdinů, kteří zahynuli v boji s nepřáteli naši vlasti.

První zastávka se uskutečnila na vrcholu Beskyd na Bílém Kříži, u pomníčku Banderovci zavražděného vrchního strážmistra Josefa Adama, který zde položil svůj život dne 30. září 1947 před 71 lety. Členové zde uctili jeho památku a položili kytici.

Další cesta nás zavedla již na Česko – slovenské hranice, Makovského průsmyku, U Tabule, u památníku partyzána, který byl vybudován na památku všech partyzánů 1. Československé partyzánské brigády Jana Žižky. I zde byla položena kytice.

Hlavní část našeho putování proběhlo v poledne u památníku francouzských partyzánů na Strečně a o dvě hodiny ve Varíně na náměstí. Oslavy proběhly, jako každoročně, v tradiční slavnostní atmosféře, kdy jednotlivé delegace Krajských rad KČP nastoupily se svými prapory a zástavami. Následovalo položení věnců, kytic a projevy.

I letošní setkání bylo důstojným uctěním památky hrdinů bojů s nacismem a Banderovci.

Ladislav Nekvapil

Fotogalerie: Ostraváci na 27. mezinárodním setkání občanů Čech, Moravy, Slezska a Slovenska

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>