Návštěva Památníku KT Flossenbürg – tentokráte žáci ZŠ Velká Hleďsebe

18.06.2017 22:07

Koncentrační tábor Flossenürg byl jen pár kilometrů od Tachova. Od mých dětských let byla v otcově knihovně kniha Dr. Fridolína Macháčka Plzeň – Terezín – Flossenbürg, kde líčí zážitky z nuceného pobytu v nacistických táborech.

V Tachově žiji přes čtyřicet let a nebylo divu, že jsem stále uvažoval o návštěvě tohoto místa utrpení. A tak jedna z prvních návštěv Německa po roce 1989 patřila tehdy skromnému Památníku KT Flossenbürg. Získal jsem pár dalších materiálů tak, že ve výročí pochodů smrti a osvobození KT Flossenbürg v roce 1995 jsem mohl na besedě seznámit členy Mě KČP v Tachově s touto problematikou. To byl také předpoklad k tomu, že jsem mohl provázet jednotlivce a zejména skupiny po Památníku KT Flo.

O deset let později jsem tuto problematiku hlouběji zpracoval a pro veřejnost přednesl v Muzeu Českého lesa v Tachově. Tehdy byl přítomen i pan učitel Švanda s několika žáky ZŠ Kostelní v Tachově. Záhy nato zorganizoval zájezd žáků 9. třídy do Flossenbürgu a tato tradice s výjimkou jednoho roku, tehdy jsem pro vážné rodinné problémy nemohl, vydržela až do loňského roku, kdy pan učitel Švanda odešel do důchodu.

Za tu dobu jsem provedl sta jednotlivců, žáků, studentů i dospělých. Zde je na místě připomenout obětavost přítelkyně Popelkové z Horšovského Týna, která zorganizovala pěknou řádku zájezdů do Památníku KT Flo, ale i na další pietní místa pochodů smrti na Tachovsku. 

Za ta léta mohu posoudit a uznat péči, kterou bavorský stát Památní KT Flo věnuje. Památník zaujímá v současnosti sice jen část bývalého rozlehlého areálu. Je však pečlivě udržován a podstatně se rozvíjí dokumentační hodnota.

Rád jsem letos přijal přání přítele Mgr. Kvasničky, abych provedl žáky 9. třídy ZŠ ve Velké Hleďsebi Památníkem KT Flo. Stojí za připomenutí, že zájezd žáků podpořil finanční částkou KČP Planá u M. L.

Ing. František Kovářík
Tachov

Fotogalerie: Návštěva Památníku KT Flossenbürg – tentokráte žáci ZŠ Velká Hleďsebe