Májové hvězdy

23.10.2015 16:36

Připomněli jsme si jubileum gen. Svobody

U příležitosti 120. výročí narození armádního generála a prezidenta Ludvíka Svobody se v úterý 20. října uskutečnilo v Praze společné setkání Společnosti Ludvíka Svobody (SLS) a Klubu českého pohraničí (KČP) Středočeského kraje a Prahy.

Akce proběhla rovněž na závěr oslav 70. výročí osvobození naší vlasti Rudou armádou a 71. výročí Karpatsko-dukelské operace.

 

Naše „výprava“

Delegace Okresní rady KČP Příbram byla ještě menší než v loňském roce. Když k ní připočtu sebe, měla s největší pravděpodobností dva členy. Je to škoda. Protože se ale jednalo o akci velmi poučnou a navíc pěknou, dovoluji si o ní něco touto cestou sdělit veřejnosti.

 

Průběh zdařilé akce

Jednání zahájil a řídil nový předseda pořádající SLS Milan Havlíček. Vyzval přítomné členy i vzácné hosty, aby minutou ticha uctili památku gen. Františka Šádka a všech ostatních přátel, kteří od minulého setkání natrvalo opustili naše řady.

Poté převzali nejvyšší ocenění SLS dva funkcionáři, kteří věnovali vlastenecké činnosti velkou část své energie a to dosavadní předseda SLS RSDr. Josef Kremer a předseda Okresní rady KČP Mělník Josef Klepetko.

 

O čem se hovořilo

Hlavní vystoupení věnoval předseda Středočeské krajské rady KČP plk. Jiřího Vrzala přítel Jiří Pokorný průběhu osvobozování Evropy a naší republiky, rozhodujícímu podílu Rudé armády na něm, Slovenskému národnímu povstání, hrdinům odboje a cestě 1. československého armádního sboru v čele s Ludvíkem Svobodou. Později jeho vystoupení doplnili další diskutující.

 

Skoro zapomenutý film

Ve druhé části odpoledne shlédli účastníci film Májové hvězdy. Milan Havlíček při jeho uvedení ocenil poválečné filmy sovětských tvůrců a prohlásil, že dnes nikdo taková díla vytvořit nedokáže.

A pak jsme si při pohledu na plátno připomněli různorodé působivé scény z filmu který jsme kdysi dávno viděli, a který se nám už pomatu z paměti vytratil. Odehrává se v prvních chvílích po skončení 2. světové války, kdy se naši obyvatelé setkávají s vojáky Rudé armády, na které tak toužebně čekali. Líčí události z lidské stránky, z pohledu jednotlivých postav. Shlédli jsme opět dojemný příběh vesnické učitelky, která se zamiluje do sovětského vojáka, vězně, který se vrací z koncentráku a byt má obsazen fanatickým Němcem, sovětského vojáka, jenž ve snaze nepoškodit bohatému majiteli jeho barák přijde o život. Děj dokreslují krásné dobové melodie, například optimistická Krasávica Prága.

 

Závěrečné postesknutí

Škoda, že v současné době není cesta, jak by se podobné filmy dostaly k mladým lidem.

Miroslav MARŠÁLEK

Fotogalerie: Májové hvězdy

1 | 2 | 3 >>