Jubilejní Leškovice - připomínka konce druhé světové války

02.04.2015 15:50

Pietní shromáždění k poctě sedmdesátiletého výročí posledního boje štábu Partyzánské brigády Mistr Jan Hus začalo přeletem Gripenů. Poté oficiální delegace, ale i mnozí z přítomných, položením věnců či kytic k velkému památníku s popelem sedmi partyzánů, uctili památku těch, kteří koncem března 1945 u Leškovic podlehli téměř čtyřicetinásobné  přesile fašistů. Mezi zhruba třemi stovkami účasatníku pietního aktu byli také místopředseda Poslanecké sněmovny PČR Vojtěch Filip, předseda KSČM, poslanec PČR Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina, ale i někteří diplomaté či představitelé veřejného a politického života.

Charakteristickým rysem pietního aktu byl akcent na vědomí důležitosti nezkreslené historické paměti, která - ať je jakkoliv subjektivní, ukazuje, že základní lidskou hodnotou je život bez válek. Téma silně rezonovalo ve vystoupeních jak Vojtěcha Filipa či Olega Smirnova, Vojenského a leteckého přidělence velvyslanectví Ruské federace, stejně jako řady dalších řečníků.

Po státních hymnách Běloruska, Ruské federace, Ukrajiny a ČR ještě mnozí z přítomných  přešli k menšímu pomníku ve stráni lesa Na Dlouhé. Právě tam z 26. na 27. 3. 1945 padlo pět sovětských a dva čeští bojovníci proti fašismu. S vojenskými poctami byla vzdána čest jejich obětavému hrdinství. Pietní akt připravili: OV KSČM Havlíčkův Brod, Krajská rada Klubu českého pohraničí a Český svaz bojovníků za svobodu.                              

JBý

Fotogalerie: Jubilejní Leškovice - připomínka konce druhé světové války

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>