Hraničáři brání účelové úpravě výkladu české národní historie

27.03.2018 12:57

Hraničáři brání účelové úpravě výkladu české národní historie

Sněm brněnské organizace Klubu českého pohraničí (KČP) hodnotil 25 let své činnosti, samostatné i společné se spřátelenými levicovými vlasteneckými organizacemi.

Z posledního období bilancovalo jeho jednání např. upomínky prvního transportu antifašistů k fyzické likvidaci v Koncentračním táboře Vratislav (Breslau) nebo pietní připomínky fašistického řádění v brněnských studentských Kounicových kolejích, které nacisté proměnili za Protektorátu Čechy a Morava na věznici českých vlastenců. Během války jich prošlo tímto žalářem na 30 000 internovaných osob. Z nichž přes 1300 jich nacisté na dvoře popravili, včetně žen a nezletilých dětí. Na přihlížení popravám "české verbeže" v Kounicových kolejích si kupovali zfanatizovaní Němci vstupenky jako do divadla.

Předseda brněnské Městské rady KČP Jan Korbel v přehledu činnosti uvedl, že uplynulý rok v dubnu pořádal klub seminář k výkladu česko-sudetských vztahů. Konkrétně k podzimu 1938, kdy Němci vyhnali z českého pohraničí do vnitrozemí statisíce Čechů a k 15. březnu 1939, kdy wehrmacht obsadil zbytek republiky a Hitler z něj udělal Protektorát Čechy a Morava.

Členové klubu se podílejí na pietních akcích k osvobození Československa od fašistů na jaře 1945. Kluby vojenské historie předvádějí každoročně připomínky bitvy o Brno v Ořechově, letos 28. dubna bude v Ivančicích. V součinnosti s Generálním konzulátem Ruska v Brně se chystají na piety na Ústředním hřbitově v Brně, kde odpočívá na 3600 sovětských osvoboditelů, kteří byli zabiti při brněnské operaci 2. ukrajinského frontu maršála Malinovského.

Žádají nápravu a protestují vůči dnes často účelově usměrněnému výkladu příčin 2. světové války školákům tak, aby německý fašistický agresor vypadal v očích mladých lépe, než jeho napadená oběť. Vloni navštívili též internační tábor Terezín.

Host sněmu Anna Štofanová zdůraznila, že vlastenecké organizace chtějí letos brzdit rozsáhlé akce brněnského magistrátu Meeting 2018 se členy sudetoněmeckého landsmanšaftu, který je urážkou letošního 100. výročí založení ČSR. Stydí se za vrcholné lidovecké a jiné funkcionáře, kteří se omlouvají sudetským Němcům za jejich poválečný odsun z českého pohraničí domů do Německa a Rakouska z rozhodnutí vítězných spojeneckých mocností v Postupimi. Vedení Brna podporuje němectví a zkomolený výklad dějin Brna v období kolem 2. světové války.

Čeští vlastenci a antifašisté připravují své protiakce. Brněnská organizace Výboru národní kultury vyhlásila hromadnou výsadbu lip coby symbolů české národní hrdosti. Matice Čech, Moravy a Slezska a zejména Slovanská unie pracuje na zavedení slovanského esperanta (či slovanského metajazyka "Medžuslovjansky jezyk"). Informace o tom vysoce ocenil Generální konzul Ruské federace v Brně jako záslužný čin pro vzájemné dorozumění se všech lidí slovanských národů.

Místopředseda Národní rady Klubu českého pohraničí Miroslav Vlašín informoval v Brně, že krajský sněm jihomoravských hraničářů bude 24. března v Břeclavi. Na 7. dubna se chystá v Brně odborný seminář ke 100. výročí vzniku ČSR, na kterém vystoupí významní historici jako Mioslav Grebeníček, Jan Kux, Jitka Gruntová a další. Vlašín v příspěvku poukázal na vlastizrádné činy Hermana, Bělobrádka a nejen lidoveckých politiků. Nadace Platforma evropské paměti a svědomí spustila v srpnu 2016 žádost o trestní stíhání 67 československých osob (pohraničníků i vrcholných politiků) za střelbu do občanů NDR, kteří ilegálně přecházeli přes hranice ČSSR do SRN. Rozčiluje ji, že české soudy v této záležitosti nekonají, proto požádala německé soudy, aby potrestaly české občany a aby zahraniční justice řádila v ČR. Nadace Platforma podala trestní oznámení k německému Nejvyššímu státnímu zástupci. Nejvyšší soud pak postoupil záležitost věcně příslušnému soudu ve Weidenu. Soudit má ty, kteří se podíleli na na zákonné ostraze státních hranic ČSSR vůči jejím narušitelům. Hraničáři ale jednali podle platných zákonů své vlasti.

Také nově založené kluby KČP na Vyškovsku a Hodonínsku chtějí společně bránit suverenitu a svobodu ČR, kterou pomahači sudetských Němců pozvolna rozkládají. Hodlají bránit též pravdivý výklad národní historie místo zamlžování a přepisování historických období, které jsou nepříjemné pro politickou pravici - zaznělo na brněnském sněmu KČP.

Václav Žalud

Fotogalerie: Hraničáři brání účelové úpravě výkladu české národní historie