Cestovali jsme historickou technikou

17.09.2015 21:17

Velmi se ceníme toho, že jsme mohli být u této významné události, která vzbudila velmi spontánní a hlavně příznivý ohlas u veřejnosti a to nejen u pamětníků, ale i u mnoha mladých lidí.

O co šlo

Tachovskem projela kolona historických vozidel Sboru národní bezpečnosti, Pohraniční stráže, Československé lidové armády ale i Tankové a automobilní inspekce.

Provozovatelé tohoto velmi zajímavého koníčku se sjeli na nádvoří zámku v Chodové Plané, kde je přivítal Stanislav Kvasnička nejmladší s dalšími organizátory. Podpořit zajímavou myšlenku přišel i předseda Národní rady Klubu českého pohraničí RSDr. Milan Richter, CSc a další významní hosté.

Kudy se jelo

Po trase obcemi okresu Tachov jely nejprve tři motocykly, za nimi žlutobílé osobní automobily Veřejné bezpečnosti a následovala všechna ostatní vozidla, účastnící se srazu.

Již při jízdě budila kolona velkou pozornost a setkávala se s příznivými reakcemi. Někteří kolemjdoucí byli tak pohotoví, že se jim podařilo fotit na mobilní telefony, někteří stihli zprovoznit i fotoaparáty.

Kde jsme se setkali s veřejností

Realizovány byly rovněž asi hodinové zastávky na náměstí v Tachově a na parkovišti v Plané. Na obou místech se kolem historických vozidel shromažďovali obyvatelé měst i turisté. Není divu. Všechny vozy byly v naprosto perfektním stavu. Jejich majitelé si dali velkou práci na vyšperkování každého detailu, včetně například historických státních poznávacích značek. Ti starší obdivovatelé vzpomínali a svěřovali se svými zážitky z minulého století, ti mladší se většinou se zájmem vyptávali na všechno možné, související s exponáty i životem v minulosti. Děti byly nadšené, že si mohli osahat kabiny uvnitř zejména u nákladních vozidel.

Závěr a poděkování

Cíl cesty byl opět v Chodové Plané na setkání ochránců československých státních hranic.

Akce značně vylepšila pohled veřejnosti i mladých lidí na život v Československé socialistické republice ale i jinak ji je třeba hodnotit jako jednoznačně úspěšnou.

Poděkování patří Stanislavu Kvasničkovi nejmladšímu za přijetí, Stanislavu Kvaničkovi mladšímu za pozvání a zprostředkování i všem ostatním organizátorům akce, kteří nás přijali velmi srdečně.

TEXT a FOTO: Miroslav MARŠÁLEK

 

Fotogalerie: Cestovali jsme historickou technikou

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>