Česko-slovenské pomezí Makov

01.09.2013 19:31

Dne 28. srpna 2013 se přátelé vsetínského MKČP účastnili u příležitosti 69. výročí SNP pietního aktu u památníku SNP na česko-slovenském pomezí v Makově.

Koncem srpna 1944 byla ze SSSR vysazena výsadková skupina, jejíž operační název zněl Jan Žižka II. Skupina měla za úkol podpořit partyzánské hnutí v právě se rozběhnuvším SNP. Skupina byla na zemi přijata part. skupinou M.R. Štefanika a během několika dnů se zapojila do bojů o obsazení Martina, Vrútek a bojů u Strečna. Partyzánskému  oddílu velel por. Ján Ušiak a náč. štábu byl kpt. RA  Dajan Andrejevič Murzin.

V září Ukrajinský štáb partyzánského hnutí (UŠPH) rozhodl o přemístění celé skupiny na Moravu. Po nabrání posil (skupina se rozrostla na 315 osob) skupina bojem překročila hranici Slovenska na Moravu dne 16. září v oblasti Velkých Karlovic. Zde se zformovala a přejmenovala na 1. československou partyzánskou brigádu Jana Žižky z Trocnova. Brigáda musela po několika dnech neustálých bojů ustoupit zpět na Slovensko. Po reorganizaci a doplnění sil brigáda koncem září, v noci z 28. na 29. 9. 1944, překročila hranice v několika skupinách a úspěšně se zachytila v oblasti Beskyd  –  obce Velké Karlovice, Vsetín, Valašské Meziříčí, Čeladná.  Koncem války brigáda čítala na 1400 partyzánů, aktivně se účastnila osvobození měst a obcí regionu Valašska. Byla nejsilnější vojenskou složkou odboje na území Protektorátu.

Pietního aktu se účastnila odhadem stovka účastníků. Na první fotografii je v družném hovoru přítel M. Barovec s pamětníkem SNP – Janem Zubíčkem (vlevo s čepicí).

                                    

foto: Zdeněk Vejpustek

 

                                                                                                 Za KR KČP Zlínského kraje - předseda
                                                                                                          JUDr. Miroslav Kovář, CSc.

 

Fotogalerie: Česko-slovenské pomezí Makov

1 | 2 | 3 >>