Anna Kvašová

17.01.2017 19:54

V sobotu 7. ledna, za krásného, leč mrazivého zimního dne, u příležitost 65. výročí zákeřného zavraždění komunistky Anny Kvašové, členy protistátní skupiny Antonína Landstoffa, se konal pietní akt u obce Mirošovice. Na kraji lesa, kde ke zločinu došlo, je pomníček připomínající tento hrůzný čin.

V úvodu akce přítomné přivítal poslanec PČR, předseda OV KSČM Kutná Hora Jan  Klán. Přivítal i  hosty,  poslankyni  PČR, místopředsedkyni poslaneckého klubu Miloslavu Vostrou, předsedu Národní rady KČP Rudolfa Peltána, koordinátorku Středočeské krajské rady LKŽ Alenu Grospičovou, předsedu Středočeské KR KČP Jiřího Pokorného a poslance PČR, předsedu Středočeského KV KSČM Stanislava Grospiče. K pomníčku byly položeny kytice a věnce Středočeského KV KSČM, okresních výborů KSČM a KČP. Stála zde i čestná stráž praporečníků KČP.

 Soudruh Klán stručně připomněl onu událost z 10. ledna 1952. Soudruh Grospič  se ve svém projevu  zmínil o událostech padesátých let, o cestě naší republiky k budování socializmu. Připomněl, že  KSČ od roku 1945 byla stranou, která hájila zájmy národa o vybudování spravedlivého demokratického státu. Dále hovořil o politické situaci u nás v letech 1989 až 1992, ale i o současné mezinárodní situaci, zahraniční i vnitřní politice vládnoucí garnitury. KSČM je stranou  pro lidi, její poslanci ve svých vystoupeních prosazují zájmy obyčejných občanů naší republiky. Krátce se zmínil o migrační krizi a jejím dopadu na státy EU, varoval i před nebezpečím válek.

Účastníci pietního aktu se přesunuli na hřbitov  v obci Úžice, kde je hrob Anny Kvašové, aby si  i zde připomněli její nesmyslnou vraždu. Čestnou stráž u hrobu  stál praporečník Středočeské krajské rady KČP a Klubu ČP Vrdy. K uctění její památky několik slov pronesl předseda Středočeské KR KČP Jiří Pokorný a minutou ticha jsme uctili památku zavražděné komunistky.                                  

Text: L.N,  foto Fr. Kovář.

Fotogalerie: Anna Kvašová