8. ročník střelecké soutěže odstřelovačů "Memoriál Vasilije Zajceva.

04.02.2018 22:08

Nejslavnější odstřelovač Vasilij Zajcev se stal legendou Velké vlastenecké války.  Narodil se 15. března roku 1915, poblíž vesnice Elino rozkládající se na pohoří Ural v Rusku. Roku 1937 vstoupil do Vojenské námořní flotily. Zde dokončil Vojenskou hospodářskou školu. Na začátku německé invaze do SSSR byl náčelníkem finančního oddělení v Tichomořském loďstvu. V záři 1942 se rozhodl spolu s kamarády vstoupit do obrany města Stalingrad. Zde Vasilij Zajcev se svou puškou Mosin-Nagant 1891/30, kterou mu osobně věnoval velitel pluku, naháněl hrůzu všem německým vojákům, jejich velitelům i odstřelovačům. V období od 10. listopadu do 17. prosince 1942 zastřelil 225 vojáků a důstojníků wehrmachtu, z toho 11 odstřelovačů. Během Velké vlastenecké války byl oceněn vyznamenáním – Hrdina Sovětského Svazu, Řád Lenina, Řád rudého praporu (dvakrát), Řád vlastenecké války 1. stupně.

V sobotu ráno 3. 1. 2018 se dostavili na střelnici Sportovně střeleckého klubu Poruba-Skalka skupina 52 střelců, kteří na počest 75. výročí Stalingradské bitvy a 74. výročí prolomení blokády Leningradu se zúčastnili 8. ročníku střelecké soutěže odstřelovačů "Memoriál Vasilije Zajceva, pod záštitou starosty MěOb Ostrava-Poruba Petrem Mihálikem a Honorárním konzulem RF v Ostravě Alešem Zedníkem.

Střelecká soutěž byla připravena Československou obcí legionářskou, Sportovně střeleckým klubem Ostrava – Poruba. Soutěže se zúčastnilo 52 střelců, z toho v hlavní kategorii 21. Soutěž se pořádala ve třech kategoriích pro zbraně s optickými zaměřovači, každá z kategorií měla tři disciplíny – pevný terč s rozptýlenými figurkami, kývající se figura a běžící figura.

Nejlépe si v soutěži vedli:

Vzduchovkový odstřelovač (17 startujících):

1. místo Petr Lefkovič
  2. místo Matěj Šubert
  3. místo Daniel Mika

Malorážkový odstřelovač (14 startujících):

1. místo Jan Šulej
  2. místo Yveta Klyečíková
  3. místo Rostislav Exner

Velkorážní odstřelovač (21 startujících):

1. místo Jiří Laban
  2. místo David Vyvijal
  3. místo honorární konzul RF v Ostravě Aleš Zedník

Za Klub českého pohraničí Václava Soukupa Ostrava se zúčastnili soutěže Ladislav Nekvapil, František Mareš, Josef Graňák a Jan Gara.

Soutěž byla – stejně jako v posledních ročnících – zakončena dobrým vojenským gulášem.

Jan Gara MěR KČP VS Ostrava

Fotogalerie: 8. ročník střelecké soutěže odstřelovačů "Memoriál Vasilije Zajceva.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>