2. výročí úmrtí pohraničníka Jaroslava Jasana

18.03.2011 14:00

Dne 18. března 2011 jsme u příležitosti 2. výročí úmrtí pohraničníka Jaroslava Jasana, položili kytici na jeho hrob ve Světlé nad Sázavou.

Jaroslav Jasan byl jedním z těch strážců hranic, kteří se při výkonu služby střetli se záškodníky, směřujícími do Bavorska. Na hlídce spolu se strm. Jaroslavem Hoďboďem byli zákeřně přepadeni.Útočníci byli tři a patrně se jako agenti chodci vraceli za hranice, anebo šlo o skupinu, která se tam hodlala dostat. Strm. Hoďboď byl smrtelně zasažen, Jar. Jasan měl prostřílené nohy a břicho sedmi ranami. Přesto se mu podařilo z místa střetnutí odplazit přes potok a bažinu na rotu vzdálenou asi 600 m. Stalo se to v úseku pohraničního praporu Prášily, rota Hůrka.

Lékaři v nemocnici v Sušici pochybovali o jeho životě, ale přežil a základní vojenskou službu dosloužil v Srní. Po návratu z vojny pracoval ve svém oboru jako brusič skla a žil se svou rodinou ve Služátkách u Světlé nad Sázavou. Byl to člověk skromný, o jehož těžkém životním zážitku vědělo jen málo lidí.

Na VIII. Národním sněmu ve Strakonicích byl vyznamenán medaili III. stupně KČP in memoriam, kterou převzali jeho syn a vnuk. Čest jeho památce.

Fotogalerie: pohraničník Jaroslav Jasana