Zúčastnili jsme se 3.9.2022 vzpomínky na 75. výročí boje proti ukrajinským banderovcům

11.09.2022

Již tradičně počátkem září, letos v sobotu 3.9.2022, jsme vyjeli autem na akci pořádanou NR KČP připomenout si jak oslavu SNP, tak také památku na boje v okolí slovenské obce Krasňany proti ukrajinským banderovcům a zejména vzpomínku při památníku ZNB v obci Varín, připomínající boje proti banderovským sotním.. Po cestě jsme vzali čest památce partyzánům u památníku na Makově.

Za Žilinou jsme dorazili do obce Krasňany, kde jsme společně s dalšími členy KČP z ČR i ze Slovenska zavzpomínali na padlého příslušníka bojujícího proti banderovcům. Zavzpomínali jsme a položili věnec společně s mnohými spolky a zástupci KSS, vyslechli jsme projev našeho Přítele Peltana i starostky obce Krasňany. Přesunuli jsme se do obce Varín, kde jsme vzdali čest bojujícím příslušníkům ZNB, který byl odhalen 27.8.1988, položili věnce a vyslechli, jako i předtím v Krasňanech, obě naše státní hymny. Výtečný projev měla podpredsedkyně ÚV KSS, jakož i mladý slovenský komunista.

A po přemístění k památníku francouzských partyzánů po hradem Strečno u Žiliny, jsme vzdali čest a vzpomínku-položením věnce a kytek-francouzským a vlastně všem, kdo bojovali v SNP. Společně jsme na závěr mnohohlasně zazpívali naše obě hymny, kdy i naše vlajky vzdávali čest padlým i žijícím lidem, vlastencům.

Účast nebyla tak veliká proti předchozím rokům z toho důvodu, že mnoho vlastenců jelo na demonstraci téhož dne v Praze, ale všichni jsme věděli, že tam je skutečně nutno mnoho lidí. Na zpáteční cestě jsme se ještě v podvečer stavili v beskydské přírodě na chatce našeho člena Karla Bělunka a tím dovršili krásně strávený den.

Za členy KČP a VSA Olomouc Ing.Karel Šimek

Fotogalerie: