Vzpomínka na mladšího strážmistra Rudouše KOČÍHO

12.12.2016

Členové Klubu českého pohraničí ve Volarech, na již tradičním pietním setkání dne 10. prosince 2016, za účasti předsedy KR KČP České Budějovice př. JUDr. Gustava Janáčka, uctili památku mladšího strážmistra Rudouše Kočího u pomníčku s jeho jménem, který se nachází v prostoru mezi Soumarským mostem a obcí České Žleby.

Ml.stržm. Rudouš Kočí, narozen 14. února 1930, nastoupil, ve svých 19 ti letech, službu u SNB 1. dubna 1949. Po ukončení půlročního základního výcviku v Protivíně byl odvelen dne 15. října na pohraniční útvar SNB České Žleby.

Ve středu 7. prosince, byl vyslán do služby k ochraně státních hranic, společně s členem hlídky Františkem Hávou. V prostoru křižovatky České Žle- by/Dobrá byla hlídka zákeřně přepadena převaděčem Josefem Hasilem. Střet- nutí s nepřítelem Rudouš Kočí nepřežil a člen hlídky byl s těžkým zraněním převezen do Prachatické nemocnice.

Za zmínku stojí, že nechvalně známý Josef Hasil byl příslušníkem útvaru SNB České Žleby a své místní znalosti terénu i výkonu služby zneužíval pro svou nekalou protistátní činnost. Tím zradil vlastní přísahu, své přátele a za špinavé peníze se stal zrádcem, agentem CIA a převaděčem přes hranice, které měl chránit.

Pomníček připomínající tuto tragickou událost se stal místem pietních vzpomínek a později také cílem schůzek tehdejších oddílů mladých strážců hranic vedených pohraničníky.

S úctou k padlému ochránci hranic přijal náš klub dne 10. 4. 2010 čestný název Klub českého pohraničí Rudouše Kočího Volary.

Za KČP Volary
Adolf Krátký