Vzpomínka na Jana Švermu

24.03.2019

Okresní rada Klubu českého pohraničí Mladá Boleslav společně s OV KSČM si v pátek 22. března 2019 připomněly 118. výročí narození (23. března 1901) národního hrdiny Jana Švermy. Pietní akt s položením květin proběhl u rodinné hrobky v Mnichově Hradišti. Všechny přítomné přivítal a krátce pohovořil JUDr. Stanislav Grospič.

Národní hrdina Jan Šverma vstoupil do podvědomí našeho národa především svým hrdinstvím a tragickou smrtí (10.11. 1944) při namáhavém přechodu hory Chabenec v Nízkých Tatrách na Slovensku. Stalo se tak poté, co německé síly potlačily Slovenské národní povstání, které bylo ozbrojeným vystoupením protifašistických sil na území Slovenska na sklonku druhé světové války v období od 29. srpna do 28. října 1944.

Foto a Text: František Kovář

Fotogalerie: