Vzpomínka na hrdiny.

31.05.2021

Vzpomínka na hrdiny.

V květnových dnech vzpomínáme na ty, kteří položili své mladé životy za nás, abychom mohli žít ve své vlasti. Byli to nejen vojáci Rudé armády a naší českoslovenští vojáci a partyzáni, ale i cizinci, ať to byli Francouzi, Srbové, což dokazují mnohé památníčky po celé naší republice a na Slovensku. Je třeba si historii připomenout a také, co je důležité, vzít s sebou i naše vnučky a vnuky. Kdo jiný by je měl vést k vlastenectví, když ne my. Nikdo to za nás neudělá a ve školách je naše nedávná válečná minulost skoro tabu. A že je u nás zatím klid zbraní, je skoro zázrak. Dlouho byla v Evropě pohoda, ale i zde se pomalu schyluje ke konfliktu. To, co se děje na Ukrajině, nemá s mírovým stavem nic společného. A žoldákům, je to naprosto jedno, proti komu bojují, jen když dostanou zaplaceno. Snad všichni pochopí, že se musí domluvit na mírovém řešení. Bylo by to ku prospěchu všech, ale hlavně dětí, kteří trpí a umírají naprosto zbytečně, což se na Ukrajině děje.

Tak jak to bylo ve válečné vřavě 2, světové války v Juříčkovém mlýně na Valašsku, nebo na Švédských Šancích u Horní Moštěnice.

Je mezi námi ještě dost pamětníků, kteří mohou naši mladou generaci poučit, jak to bylo za války v naší republice. Málokdo ví, že se osvobození Prlova podíleli i Srbští vojáci : Grbšič, Gajič, Golubič,Kostič,Topič a Jagodič a Vsetína se účastnilo i 36 vojáků ze Srbska z oddílu Čmelík. (informace od Z. Tylajky ze Zlína).

12.5. 1942 skonal smrtí hrdinů s. Jan Čmelík nar. 16.11 1905.Od roku 1935 člen KS Jugoslávie.

Popraven byl po šestiměsíčním bezvýsledném mučení v Srbské Sremské Mitrovici. Jeho památku uctívá SKUS, nejmasovější sdružení občanů vojvodinských Slováků.

Památník na Slovensku má v Bratislavě Růžinově na Exnárově ulici.

Za jeho odbojovou činnost byl oceněn 20.6. 1976 šesti Česloslovenskými řády: Ondrášův řád, medaile Za chrabrost, Za odvahu, řád Za chrabrost, řád Za službu vlasti, řád za Zásluhy o obranu vlasti a vyznamenání Za vynikající práci.

Čest jeho památce.

Vzpomínají rodiny z Moravy, Slovenska, Staré Pazově, Subotici, Jagodině, Novi Sad, Sremská Mitrovica. Ke vzpomínce se připojuje i OV KSČM ve Vsetíně a KČP Vsetín.

12.4. 2021 Vsetín.

Zdeněk Vejpustek, předseda KR KČP Zlínského kraje 

Fotogalerie: