Uctili památku sovětských osvoboditelů

06.05.2020

Členové Klubu českého pohraničí (KČP) a komunisté z Příbrami, Jinec a Sádku se sešli v úterý u památníku sovětských vojáků padlých v závěrečných bojích při osvobozování Příbramska od německých fašistických vojsk 11. a 12. května 1945. Toto pietní místo se nachází na příbramském hřbitově. Jeho dominantou je socha sovětského vojáka v pěticípou hvězdou na hrudi, se samopalem a květy šeříku v jedné ruce a přílbou v druhé. Na podstavci je zepředu velká pěticípá hvězda a po obou stranách letopočet 1945. Na boku a za sochou je trávník s keříky, které jsou letos opět vzorně upraveny. Je vidět, že si Příbramáci odkazu hrdinů zde pohřbených váží.

Obdélníkové prostranství ohraničuje nízká zeď, v níž jdou kameny se jmény padlých sovětských vojáků. V čele je jeden větší, věnovaný 7 neznámým bojovníkům Rudé armády.

Jako první položili květy k soše předsedkyně Okresní rady KČP Václava Králová a člen OR Jiří Fungáč (oba členové KR KČP) a po nich ostatní účastníci vzpomínkové akce.

Krátce jsme se zastavili i u nedalekého pomníku obětem 1. světové války se záhonem rudých tulipánů.

Letošní setkání byl skromné ve srovnání s loňským rokem, kdy společně s námi pokládali k podstavci památníku rudé karafiáty mimo jiné i ruští studenti a pedagogové.

Miroslav Maršálek, člen NR KČP
foto autor a Marie Maršálková

Fotogalerie: