Uctili jsme památku popravených v Brandenburgu

22.02.2019

Příbram - Členové Klubu českého pohraničí z Příbrami a Jinec se zúčastnili spolu s dalšími komunity, členy Českého svazu bojovníků za svobodu, horníky a občany Příbrami v úterý 19. února 2019 pietního shromáždění k uctění památky obětí 2. světové války. Uskutečnilo se v obřadní síni městského úřadu v Zámečku-Ernestinu v Příbrami u příležitosti výročí popravy 16 příbramských vlastenců v Brandenburgu. Pořádalo ji město Příbram, a přítomni byli i příbuzní popravených občanů. S okolnostmi spojenými s touto tragickou událostí seznámil přítomné ředitel Hornického muzea Příbram Dr. Josef Velfl. Hned v úvodu zdůraznil, že k popravě v listopadu zatčených Čechů se němečtí věznitelé odhodlali v únoru 1945 přesto, že se blížil konec války. Hovořil o jednotlivých osobnostech, jejich odbojové činnosti, okolnostech zatčení i o osudech jejich rodinných příslušníků. V závěru svého třičtvrtěhodinového vystoupení plného konkrétních faktů o odboji se zmínil o některých dalších příbramských vlastencích, kteří za 2. světové bojovali proti německým okupantům.

V rámci programu vystoupily žákyně příbramské Základní umělecké školy se skladbami pro flétnová kvarteta, a na závěr zazpívaly státní hymnu České republiky.

Na smutné osudy hrdinů z 2. světové války nesmíme zapomínat. Ale to je dnes málo. Je třeba o nich dávat vědět spoluobčanům, zejména příslušníkům střední a mladší generace, aby i oni dokázali pochopit nebezpečí fašizmu, který se opět šíří Evropou.

Miroslav MARŠÁLEK, člen NR KČP za Středočeský kraj

FOTO autor a Marie Maršálková