Setkání pohraničníků 7. roty PS Nové Hrady u příležitosti Dne PS.

17.06.2019

O víkendu ve dnech 14. až 16. červena 2019 se v jihočeských Nových Hradech uskutečnilo již 10. setkání pohraničníků 7. roty Pohraniční stráže ČSSR, sloužících zde v letech jaro 1983 až 1985.

Velice přátelské setkání bylo naplněno vzpomínkami na léta strávená ve vojenském stejnokroji Pohraniční stráže při ochraně státních hranic a územní celistvosti naši tehdejší československé vlasti. Letošního setkání se zúčastnilo 11 členů ročníků - Honza Gara, Luboš Vlk, Milan Blaho, Jarda Papcun, Jiří Jiroušek, Honza Meliš, Jura Jánoško, Zdeněk Hurta, Jozef Brutovský, Ondra Putiš, Jozef Pataky a velitel 3. čety Jirka Albrecht.

Setkání pohraničníků 7. roty nebylo však vyplněno pouze vzpomínáním, ale rovněž návštěvou míst, která za časů aktivní služby střežili. Cestou navštívili místní hřbitov, kde položili kytici a zapálili svíce u hrobu velitele roty PS Karla Hermana, př. Dorotoviče a Vondry. Poté následovala návštěva muzea OSH na Celňaku. U hraničního kamene 7. roty PS Nové Hrady předal př. Gara svému ročníku pamětní plakety a odznaky u příležitosti 10. setkání po 34 letech odchodu do civilu. Následovala návštěva stálé expozice lidového malovaného nábytku z jižních Čech a výstavu Ryby a lidé, Rožmberkové a rybníkáři v jižních Čechách a ve Waldviertlu v Tvrzi Žumberk a 8. ročníku - Den ochrany přírody, myslivosti, rybářství a včelařství v Zámeckém parku Nové Hrady.

Už nyní se pohraničníci připravují a těší na setkání v příštím roce 2020

Svob. Jan Gara spojař 7. roty PS Nové Hrady

Fotogalerie: