Procházíme kolem pamětní desky bez povšimnutí

09.08.2019

Členové Klubu českého pohraničí z Berounska a Příbramska v čele se členem vedení Národní rady JUDr. Rudolfem Peltanem  se zúčastnili Vzpomínkového pietního aktu věnovanému památce vlastence Františka Urbana, profesora berounské obchodní akademie. Akci uspořádal Okresní výbor Českého svazu bojovníků za svobodu Beroun ve spolupráci s železniční stanicí Beroun přesně v den 76. výročí sabotáže na železniční trati mezi Berounem a Srbskem, tedy ve čtvrtek 8. srpna.

Akce proběhla v hale berounského nádraží před pamětní deskou, kolem které projdou, většinou bez povšimnutí, tisíce lidí denně. Politování nad tím, že se o hrdinech z 2. světové války dnes ví velmi málo, vyjádřili řečníci, mezi nimiž byli starostka města Beroun RNDr. Soňa Chalupová, předsedkyně okresního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu Beroun Alena Mészárosová a přednosta Správy železniční dopravní cesty Ing. Ivana Šímová.

Všichni se shodli na tom, že je třeba si tuto smutnou ale významnou událost boje našich předků za svobodu připomínat každoročně. Pamětní deska se jmény odbojářů, které Němci po drážní sabotáži popravili, bude mít své důstojné místo i po dokončení rekonstrukce berounského nádraží.

TEXT a FOTO: Miroslav MARŠÁLEK

Fotogalerie: