Pohraničník z Krabonoše

19.06.2017

Dne 2. června 2017 oslavil své již 83. narozeniny pohraničník 18. pohraniční roty Krabonoš, 3. praporu Suchdol nad Lužnicí, 15. pohraniční brigády České Budějovice desátník Josef Sloup ze Starého Plzence v Plzeňském kraji.

Josef Sloup nastoupil vojenskou základní službu dne 26. října 1954 (to už mi bylo 6 měsíců a 15 dnů). Po nástupu vykonal tříměsíční výcvik ve Vyšším Brodu a po výcviku byl odeslán na pohraniční rotu Krabonoš ke službě na státní hranici, kde, jak sám říká, odsloužil 4 roky od nástupu ZVS 26. října 1954 do 31. ledna 1957, kdy byl propuštěn do zálohy. Během ZVS se stal velitelem družstva, byl povýšen do hodnosti svobodníka a posléze desátníka. Byl mu udělen odznak Vzorný střelec.

Jeho velitelem roty byl npor. Miroslav Routal, zástupcem velitele roty byl npor. František Staníček, zástupcem pro věci politické Jiří Stuchlík a funkci staršiny vykonával Waltr.

Protože se jedná o starého krabonošského orla, tak nikdy nezapomněl na pomníček padlého Adama Ruso, ke kterému pravidelně jezdil na vzpomínkové akce i se svoji manželkou Dášou, a ani v pozdější době, kdy mu zdravotní stav nedovoloval se těchto akcí účastnit, nezapomněl poslat alespoň kytičku.

Chtěl bych tímto článkem vyjádřit to, že my pohraničníci ZVS na naše starší spolubojovníky ještě v jejich životě nezapomínáme, protože nostalgické vzpomínky po jejich smrti jsou pro ně již zbytečné.

Takže Pepo, vydrž s přiměřeným zdravím ještě nějaký ten rok.

Vedoucí sekce OSH Rokycany
čet. PS Miroslav Říha