Pocta sovětským vojákům padlým na Příbramsku

10.05.2020

Boje 2. světové války ve střední Evropě skončily 9. května v Praze a v noci z 11. na 12. května 1945 u Slivice, ale lidé umírali dál, například na následky zranění. Patřili mezi ně i sovětští vojáci, kteří jsou pochováni na Březových Horách.

U pěkně upraveného hrobu těchto hrdinů na březohorském hřbitově se sešli v úterý zástupci Klubu českého pohraničí, komunistů, Levicového klubu žen a Veteránů Policie aby na jejich památku položily květy k pamětní desce s jejich jmény a velkou pěticípou hvězdou.

Ještě v den, kdy k ránu zazněly poslední výstřely u obce Milín, zemřel seržant Jegor Ivanovič Magin. O den později, to je 13. května, nepřežili svoji dlouhou a těžkou bojovou cestu nadporučík Bělov, Michail Bulkilo a Ivan Fedorovič Makejak. Poté 18. května prohráli svůj boj o život Pavel Fedorovič Pestov a Ivan Fedorovič Zorin. Posledním, kdo jsou pochováni společně s nimi je seržant Ivan Škurnja, který zemřel 21. května.

Všude se v té době slavilo vítězství nad fašistickým Německem. Kvetly šeříky, tančilo se a zpívalo.

Pro spolubojovníky jmenovaných, jejich známé, a hlavně pro jejich nejbližší je spojeno osvobození Československa s velkým smutkem, který si, jak se přesvědčujeme v těchto dnech, ne každý dokáže uvědomit. O to víc si příslušníci Rudé armády i všichni ostatní bojovníci za naši svobodu zaslouží velkou úctu současníků.

Miroslav Maršálek, člen NR KČP
foto autor

Fotogalerie: