Pietní vzpomínka na Jána Ušiaka v Čeladné 3. 11. 2022

07.11.2022

Ján Ušiak se narodil (5. října 1914, Budiná v okrese Lučenec - zemřel 3. listopadu 1944, Čeladná) byl první velitel 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky.

Obec Čeladná si Jána Ušiaka velmi váží a uctívá, o čemž svědčí velká účast na pietním shromáždění u jeho hrobu, které bylo zahájeno troubenou československou hymnou. Všichni občané, kteří mohli přijít ve 13 hodin tam byli. I mládež ze zdejší školy, mu zazpívala písničky. Přijeli i maminky s kočárky. Vzácným hostem na pietním aktu byl starosta obce Marian Cerpak ve které se J. Ušiak narodil. Dalšími občany, kteří se přišli poklonit jeho památce byli příslušníci Českého svazu bojovníků za svobodu ze Vsetína Mir. Mikulčák a Valašského Meziříčí, Karel Kredba. Zástupcem KR Klubu českého pohraničí Zlínského kraje byl Zdeněk Vejpustek. Nechyběli ani zástupci Historické skupiny 1. partyzánské brigády Jana Žižky ze Vsetína. Přijeli také motorkáři z Ostravska. Přítomna byla i Národní domobrana. Pietní akt uzavřela vojenská večerka, při které čestnou salvu provedli příslušníci Vize 70 plus v dobových uniformách.

Poděkování zasluhují organizátoři pietního aktu, jak obec Čeladná v čele s jeho starostou Pavolem Lukšou, tak i Český svaz bojovníků za svobodu Oblastní organizace Beskydsko, kteří zvládli vše na jedničku.

Zdeněk Vejpustek, předseda K.R. KČP Zlínského kraje.