Pietní akt v Pístově, Trstenicích a na Pístově

02.05.2019

V neděli dne 28. dubna 2019 si členové KČP z okresu Tachov a Cheb spolu s příslušníky ČSBS z Plané u Mariánských Lázní připomněli památku obětí z konce 2. sv. války u mohyly na Pístově, kde je pochováno 66 obětí pochodu smrti a u hrobu poručíka SA Pavla Nazarova v Trstenicích. Dále u pomníku strážmistra Jaroslava Kysilky v Paliči, který vykonával službu při ochraně státních hranic Československa.

Těchto pietních aktů se zúčastnil 1. více konzul ruské federace z Karlových Varů pí. Lebeděvová, delegace německých antifašistů ze strany Die Linke, poslanec EP Ing. Jaromír Kohlíček, Csc, senátor PČR Mgr. Miroslav Nenutil, poslanec PČR Ing Jan Volný a zastupitele krajských a obecních úřadů z okresu Tachov a Cheb.

Tito lidé zemřeli v době kdy do ukončení války na tomto území scházelo pouhých 10 dní. Hlavní příčina spočívala zejména v tom, že tehdejší představitele nacistického Německa a zdejší občané si nepřáli konec války a ukončení válečných operací. Odpovědnost za smrt cca 30 ti vězňů mají i američtí piloti, kteří dne 20.4.1945 pochod smrti napadli.

Doba okupace a protektorátu vypověděla leccos i o přístupu politiků našeho státu i jednotlivých občanů naší vlasti. Byly to roky hrdinství tisíců těch, kteří odešli bojovat na východní a západní frontu. Byly to roky hrdinství mnoha statečných a odhodlaných odbojářů, kteří se nesmířili se ztrátou státnosti a svobody své vlasti. Byly to roky hrozných osudů těch, kteří skončili v koncentračních táborech, ve věznicích a před popravčími četami okupantů.

Čest jejich památce

V. Bořánek 

Fotogalerie: